Zajímavosti

Většina lidí nabíjí telefony špatně. Hrozí poškození baterie i požár

Většina lidí nabíjí telefony špatně. Hrozí poškození baterie i požár
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Baterie je jednou z nezbytných součástí každého mobilního telefonu. Mnoho lidí však vůbec netuší, jak přístroj správně nabíjet. V důsledku toho tak mohou zkrátit životnost baterie. Podívejte se, kterým zlozvykům je lepší se vyvarovat.

Většina chytrých telefonů obsahuje lithiové baterie. U těch se podle odborníků přibližně po 500 cyklech nabití a vybití začne snižovat původní kapacita, tedy po necelých dvou letech každodenního nabíjení. Lidé mnohdy neví, že některými svými zlozvyky baterii sami poškozují a mohou tak výrazně zkrátit její životnost. Podle expertů by se každý majitel mobilního telefonu při jeho nabíjení měl vyvarovat pěti špatným návykům.

Není třeba baterii plně vybíjet

Každým plným nabitím se životnost baterie snižuje o jeden cyklus. Mnoho lidí si však myslí, že je nejlepší mobil pořádně nabít i vybít. "Vždy je lepší baterii nabít například pouze na 80 % a nenechat ji úplně vybít, ale udržovat ji stále nabitou. Extrémní přechody ze zcela vybitého telefonu na plně nabitý baterii nesvědčí, naopak dochází k postupnému poklesu kapacity akumulátoru," vysvětlil Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Související obsah

To však neznamená, že lidé musí nabíjet mobil hned ve chvíli, kdy kapacita baterie klesne jen o pár procent. Optimální je podle odborníků připojit přístroj ke zdroji, když kapacita baterie klesne na 10 %.

Nabíjení v noci

Zlozvykem značného množství lidí je nabíjet telefon přes noc. To může baterii velmi uškodit, protože se mobil stále nabíjí často i po dosažení maximální kapacity. U moderních přístrojů by však přebíjení nemělo být tak velkým problémem.

"Moderní smartphony využívají technologii, která umožňuje sledovat denní režim uživatele a sleduje, v kolik hodin chodí přibližně spát a v kolik hodin se probouzí. Zařízení se rychle nabije přibližně do 70 % a poté se celý proces zpomalí tak, aby baterie dosáhla plné kapacity přibližně ve chvíli, kdy uživatel vstává," uvedl Tlapák.

Pozor na powerbanku

I když pro nás může být powerbanka například na cestách velkou záchranou, není dobré ji k nabíjení mobilu využívat dlouhodobě. Tato zařízení totiž nejsou plnohodnotným napájecím zdrojem. Navíc při nabíjení generují velké množství tepla, což může baterii poškodit.

Související obsah

Telefon na nabíječce nepoužívejte

Nejeden člověk je zvyklý telefon používat i ve chvíli, kdy ho připojí na nabíječku. To je však velká chyba. "Hraní her, používání fotoaparátu nebo jiných náročných aplikací způsobuje, že procesor smartphonu generuje velké množství tepla. Teplo však vzniká při samotném nabíjení, a to může výrazně zhoršit životnost baterie," doplnil Tlapák.

Přehřívání telefonu

Mnozí si vůbec neuvědomují, co vše může způsobit přehřátí smartphonu. Během nabíjení je lepší vyndat mobil z jeho obalu. Nebezpečné je schovávat mobil při nabíjení pod polštář. Experti totiž upozorňují, že v některých případech by polštář mohl dokonce začít hořet.

Velkou chybu lidé dělají také v případě, že mobil položí blízko zdroje tepla. Pokud tedy běžně nabíjíte ze zásuvky u radiátoru, podle odborníků by bylo vhodnější si doma najít jiné místo.

Nabíječka může zapálit i celý dům. Příkladem je požár z roku 2018, kdy v Brně vyhořel dětský pokoj:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz