Domácí

Ministerstvo varuje: Podvodníci mají nový trik. Zneužili příjezdové formuláře

Ministerstvo varuje: Podvodníci mají nový trik. Zneužili příjezdové formuláře
Zdroj: TV Nova

Vyplnění příjezdového formuláře za peníze nabízí na internetu web czechrepublic-form.org. Požaduje 79 eur, v přepočtu asi dva tisíce korun. Podle ministerstva zahraničí se jedná o podvod. Zajišťuje totiž tyto formuláře zadarmo.

Turisté, kteří cestují do Česka, musí vyplňovat příjezdový formulář. Ten nabízí na svých stránkách zadarmo. Někteří cizinci se ale mohou ocitnout na webu czechrepublic-form.org, který formulář vyplní za ně. Chce za to ale peníze.

"Důležité je, aby si osoba uvědomila, že vyplnění je zcela zdarma, takže pokud nějaký server vyžaduje zaplacení částky za odeslání formuláře, jedná se o podvod," varovala však mluvčí ministerstva zdravotnictví Martina Čovbanová.

Webu málem naletěla Polka Aleksandra, která jela do Prahy za svým přítelem. "Zadala jsem do googlu něco jako Czech Republic form a ta stránka mi vyskočila jako jedna z prvních," tvrdí.

Při vyhledávání přímo z Česka se ale na prvních místech nezobrazuje. "Ta stránka je v angličtině, takže možná se ukazuje mezi prvními jen v zahraničí," myslí si.

Související obsah

Web na svých stránkách sice varuje, že s vládou nemá nic společného, zároveň však tvrdí, že na rozdíl od ní v případě odmítnutí vrátí turistům peníze. Příjezdový formulář je přitom od vlády zadarmo.

"Ministerstvo zdravotnictví neručí za vyplnění případných podvodných formulářů," uvedla mluvčí Čovbanová. "Chápeme, že pro cizince může být situace matoucí, ale pokud si není někdo jistý, může kdykoliv kontaktovat informační linku 1221, ze zahraničí je číslo +420 226 201 221," doplnila.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz