Domácí

Babiš připustil kandidaturu na prezidenta. Má ale jednu podmínku

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že si pohrává s myšlenkou stát se budoucím českým prezidentem. Jedné z fanynek prostřednictvím videa na facebooku vysvětlil, že by kandidaturu zvážil, kdyby lidé sesbírali dost podpisů. Zopakoval ale, že aktuálně řeší jiná témata.

Ačkoliv po parlamentních volbách nakonec musel upustit od představy, že bude pokračovat v premiérském úřadu, na obzoru se rýsuje funkce, o kterou by Andrej Babiš také mohl stát. Milošovi Zemanovi na začátku roku 2023 vyprší mandát a bude se hledat jeho nástupce na post prezidenta. Dosluhující premiér se nedávno nechal slyšet, že si hlava státu přeje, aby na prezidentský úřad kandidoval.

Babiš doposud na otázky novinářů ohledně jeho možné kandidatury na Hrad odpovídal spíše vyhýbavě, ke svým fanouškům na sociálních sítí je ale sdílnější. Připustil, že o post nové hlavy státu by se mohl ucházet, pokud by se našlo dost jeho podporovatelů.

Související obsah

​"Tak mě napadlo, kdyby lidé začali sbírat petiční archy a posbírali by dost podpisů... ale nechci předjímat, teď to není téma," smál se Babiš, když reagoval na dotaz fanynky Míši. 

Na oficiální ohlášení kandidatury má ale premiér stále času dost. Krajní termín, do kdy musí své úmysly odhalit, je 66 dní před dalšími prezidentskými volbami. Tedy nejpozději do konce listopadu příštího roku. 

Na prezidenta může kandidovat každý český občan starší 40 let, pokud získá buď podporu 20 poslanců, nebo 10 senátorů. Další možností je, že petici za jeho kandidaturu podepíše 50 tisíc Čechů s volebním právem. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz