Zahraničí

Sopka na La Palmě vytváří toxický plyn, úřady nařídily zákaz vycházení

Úřady na jednom z Kanárských ostrovů, La Palma, v pondělí obyvatelům tří měst na pobřeží nařídily, aby zůstali doma a nevycházeli ven. Důvodem je to, že stále aktivní sopka Cumbre Vieja vytváří nebezpečné toxické plyny.

Sopka Cumbre Vieja už několik měsíců chrlí žhavou lávu, která na některých místech ostrova stéká až do oceánu. Právě při kontaktu lávy s vodou se dostávají do vzduchu nebezpečné plyny. Silný vítr navíc tyto plyny žene zpátky do vnitrozemí ostrova. 

Obyvatelům měst Tazacorte, San Borondón a některých částí El Cardón tak úřady nařídily, aby nevycházeli z domovů a měli zavřená okna i dveře. Úřady navíc apelují na to, aby lidé ve svých domech odpojili topení či klimatizaci, a zabránili tak tomu, že se jim do domu dostane škodlivý vzduch zvenčí.

Související obsah

​Cumbre Vieja vybuchla na Kanárských ostrovech už v polovině září. Aktivita sopky přitom stále neutuchá. Místní se naopak obávají, že ostrov nenávratně zničí.

"Bezpochyby čelíme nejhorší vulkanické aktivitě, kterou Evropská unie a celá Evropa zažily v posledních 100 letech," řekl prezident Kanárských ostrovů Ángel Torres.

Tisíce lidí jsou bez střechy nad hlavou, některé aerolinky už zvažují omezení provozu nad ostrovem. Výrazně se zhoršuje i kvalita vzduchu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz