Domácí

Kaiser může dostat vyšší odškodné za informaci, že je příbuzným Zápotockého

Kaiser může dostat vyšší odškodné za informaci, že je příbuzným Zápotockého
Zdroj: Profimedia

Před Ústavní soud se dostal případ herce Oldřicha Kaisera, který byl označen za příbuzného československého prezidenta Antonína Zápotockého.

Případem, kdy se v pořadu Potomci slavných na portálu Blesk.cz objevila informace, že je herec Oldřich Kaiser příbuzným československého prezidenta Antonína Zápotockého, se zabýval Ústavní soud a v úterý zveřejnil své rozhodnutí.

V pořadu se objevil muž, který prohlašoval, že je synovcem Antonína Zápotockého a že jeho sestřenice je Kaiserovou matkou. Dále řekl, že Kaiserův otec byl architektem, který přijímal stranické zakázky a pak se upil k smrti.

"Obecné soudy v této věci dospěly k závěru, že předmětné informace o příbuzenském vztahu stěžovatele a prezidenta A. Zápotockého včetně navazujících informací jsou nepravdivé a jejich šířením bylo zasaženo do osobnostních práv stěžovatele," uvedl Ústavní soud.

Související obsah

​Kaiser požadoval jako odškodné pět milionů korun, odvolací soud mu ale přiřkl jen 100 tisíc korun. Herec proto podal stížnost k Ústavnímu soudu. Ta se týkala způsobu, jakým soudy nižší instance posuzovaly přiměřenost náhrady.

Ústavní soud stížnost uznal, částku 100 tisíc korun dle vyjádření považuje za problematickou a neadekvátní.

"Při rozhodování o výši peněžitého zadostiučinění obecné soudy nerespektovaly kritéria, která Ústavní soud vymezil ve své judikatuře pro postup při určování přiměřené náhrady nemajetkové újmy v penězích, a neposkytly tak ochranu základním právům stěžovatele. Navíc soudy svůj postup řádně nezdůvodnily a při svém rozhodování postupovaly mechanicky a formalisticky, bez zvážení konkrétních okolností daného případu. A tedy nedostály požadavkům na náležité odůvodnění rozhodnutí," vysvětlil soud. Případ se tak vrací na stůl Obvodnímu soudu pro Prahu 7.

Zde si přečtěte celé usnesení Ústavního soudu:

Nález Ústavního soudu I. ÚS 668/21

papyrus_core.transform.document.file_type: pdf papyrus_core.transform.document.file_size: 208.27 kB

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz