Koronavirus

Zavírat hospody v deset nedává smysl, klepou si na čelo štamgasti

Nové restrikce dopadnou nejvíc na majitele a personál restaurací. Ale o příjmy přijdou například i sportovní kluby. TV Nova pro vás připravila jejich reakce. Hlasujte také v anketě na konci článku, zda má podle vás smysl omezovat otevírací dobu hospod.

Právě prosinec je pro hospodské i díky vánočním večírkům nejziskovějším obdobím. To, že teď budou muset zavírat v deset večer, je prý pro ně další ránou. "V prosinci si vyděláváme na leden a únor, teď to nepůjde. Už jsme unavení, už jsme zoufalí, nevím, jak to bude dál. Máme tady popsaný celý sešit objednávek na večírky. Už nám tu zvoní telefony, že to lidé ruší," popsal majitel restaurace Jiří Šimerda.

"Tím, že můžou teď chodit jenom očkovaní, jsme přišli o 50 procent tržeb. Teď, když budeme moci mít otevřeno jenom do deseti, tak přijdeme o dalších 30 procent. Budeme muset propouštět," shrnul hospodský Ivo Devátý.

Související obsah

​Ani návštěvníci restaurací s rozhodnutím vlády nesouhlasí. "Covid nechodí po desáté, to je jedno, jestli v osm, nebo v deset. Vždycky nás šéf pozval na večírek, zaplatil, a teď nebude nic. Největší epicentrum je v nákupních centrech, tady, když sedíme po čtyřech a navzájem se známe, víme o sobě, tak to není nic nebezpečného," zaznělo od hostů.

A s nevolí přijaly omezení kapacity na 1 000 osob při sportovních utkáních i fotbalové a hokejové kluby. "Třicet procent z příjmů jsou ze vstupného z permic, z diváků. Je to pro nás obrovský problém, obrovské osekání příjmů," okomentoval mluvčí HC Motor České Budějovice Tomáš Kučera.

​Třeba pardubický hokejový svatostánek má kapacitu přes 10 tisíc diváků. V nouzovém stavu by měly Pardubice doma odehrát tři zápasy. Chybět tak může v hledišti až 27 tisíc fanoušků. Ztráta je přibližně 6,5 milionu korun. "Budeme to muset vymyslet, je to výrazné omezení příjmů," řekl majitel HC Dynamo Pardubice Petr Dědek.

Kluby teď vymýšlejí systém, jakým způsobem vybrat jen tisícovku vyvolených diváků. "Teď to asi budeme muset pouštět po sektorech. Už jsme to zkusili vloni, kdy jsme měli jeden zápas jen s kapacitou 1 000 lidí, pak to zavřeli celé," přiblížil Kučera. "Přednost mají permanentkáři, systém nějak vymyslíme," nastínil Dědek. Z dalších klubů zaznívá, že budou na základě čtvrtečního vyhlášení vlády o svém postupu teprve jednat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz