Počasí

Ve středu začne meteorologická zima. Jaké bude počasí v prosinci? PŘEDPOVĚĎ

Ve středu začne meteorologická zima. Jaké bude počasí v prosinci? PŘEDPOVĚĎ
Zdroj: profimedia.cz

Poslední listopadový den přinese do hor sněhovou bouři – nárazy větru budou na horách dosahovat rychlosti až 110 km/h a očekáváme vydatné sněžení. Zpočátku dne bude sněžit i v nižších polohách a tvořit se bude opět až deseticentimetrová sněhová pokrývka. Oblevu očekáváme hned na začátku prosince. Jaké počasí ale přinese první meteorologický zimní měsíc?

Závěr listopadu ve znamení sněhové bouře

Pozor! Úterý opět přinese komplikace na silnicích. Pokud nemusíte, nikam nevyjíždějte. Na horách bude během úterý trvale sněžit – napadne i přes 20 cm sněhu, v kombinaci s čerstvým až silným větrem se budou tvořit sněhové jazyky. Sněžit bude zpočátku dne vydatněji také na Českomoravské vrchovině a na západě území – i tam se bude tvořit až deseticentimetrová vrstva mokrého sněhu.

Vítr začne zesilovat už od ranních hodin – během dne bude foukat na celém území čerstvý západní vítr o rychlosti s nárazy 55 až 75 km/h, na horách o intenzitě vichřice až 110 km/h. Jinak bude převládat velká oblačnost – zpočátku dne místy se sněžením, postupně se bude sněžení měnit na déšť se sněhem nebo déšť.

V Čechách tak bude večer sněžit pouze na horách, na Moravě a ve Slezsku od středních poloh. Ranní teploty budou klesat na 0 až -6 °C. Odpolední teploty vystoupí na 0 až 4 °C, ale pocitová teplota bude výrazně nižší.

Větrné úterý Zdroj: www.wetterzentrale.de

​Jaký bude prosinec?

První meteorologicky zimní měsíc přinese na svém počátku oblevu, ale ne na dlouho – už druhý adventní víkend bude opět v duchu zimního počasí. Jako celek by neměl přinést žádnou výraznější odchylku od dlouhodobého normálu. Jeho průměrná teplota se pohybuje na -1 °C a průměrné srážkové úhrny na 48 mm.

V období od 1. do 10. 12. bude oblačno až zataženo, pouze přechodně polojasno, občas sněžení nebo sněhové přeháňky. Zpočátku období sněžení pouze na horách, jinak déšť. Postupně srážky dešťové nebo smíšené přechodně pouze v nížinách. Nejnižší noční teploty 0 až -7 °C, zpočátku období až 4 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až 5 °C, zpočátku období až 7 °C.

Související obsah

​Od 11. do 20. 12. očekávejme oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, postupně v nížinách a středních polohách srážky smíšené, přechodně i dešťové. Nejnižší noční teploty 0 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až 5 °C. A od 21. prosince do konce roku bude v první polovině období oblačno až polojasno, občas sněžení, v nížinách déšť se sněhem. Postupně má přibývat oblačnosti a sněhových přeháněk na většině území.

Teplotní prosincová odchylka v Evropě podle modelu NCEP Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov

​Prosincové extrémy

A jaké "nej" v prosinci meteorologové naměřili? Nejchladnější prosinec byl v roce 1969 s průměrnou teplotou -6,3 °C. Naopak nejteplejší byl v roce 2015 s průměrnou teplotou 3,7 °C. Nejvyšší teploty naměřili 5. prosince 1961 ve Fryčovicích – 19,8 °C. Naopak nejnižší teplota pak 27. prosince 1966 na stanici Kvilda-Perla a to -35,8 °C. Nejvíce sněhu měli 19. 12. 1973 na Jizerce – 236 cm.

Předpověď počasí na úterý 30. listopadu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz