Zajímavosti

Covid byl loni třetí nejčastější příčinou smrti. Tyto nemoci zabíjely víc. PŘEHLED

Covid byl loni třetí nejčastější příčinou smrti. Tyto nemoci zabíjely víc. PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Covid-19 byl loni třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Z celkového počtu 129 289 zemřelých přišlo o život kvůli nákaze koronavirem více než 10,5 tisíce lidí. Nejčastěji Češi umírali kvůli nemocím oběhové soustavy, mnoho dalších prohrálo boj s rakovinou. Vyplývá to z ročenky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Český statistický úřad v pondělí vydal Statistickou ročenku České republiky 2021. Ta přináší souhrnné údaje z ekonomiky, demografie a sociální sféry v uplynulém roce. Zkoumá, jak společnost a její ekonomiku a zdravotnictví zasáhla složitá epidemická situace.

Jedním z nejsledovanějších údajů jsou příčiny úmrtí. Letos statistika zahrnuje i nový údaj, počet zemřelých kvůli onemocnění covid-19.

Související obsah

​Ze zveřejněných dat vyplývá, že úmrtnost v Česku významně stoupla. V roce 2020 zemřelo 129 289 lidí, v předešlých dvou letech se počet mrtvých za rok držel okolo hranice 112 tisíc.

Smutné prvenství v počtu mrtvých si drží nemoci oběhové soustavy (51 299). Na mozkové příhody připadá 7 552 zemřelých, na akutní infarkt myokardu pak 3 642.

Další nejčastější příčinou smrti byly nádory (28 716 případů). Většinu tvořily zhoubné novotvary průdušnice, bronchu a plic (5 304), následují nádory tlustého střeva, rekta či konečníku (3 435) a prsu (1 710). V těchto případech jsou statistiky velmi podobné letům předešlým.

Koronavirus byl pak třetí nejčastější příčinou úmrtí. Kvůli covidu zemřelo celkem 10 539 lidí, většinu přitom tvořili muži (5 938 případů).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz