Zahraničí

Další stát míří k povinnému očkování. Chce ho budoucí německý kancléř

Další stát míří k povinnému očkování. Chce ho budoucí německý kancléř
Zdroj: TV Nova

Budoucí spolkový kancléř Olaf Scholz volá po povinném očkování v celém Německu. Pro povinné očkování se už vyjádřilo také Rakousko, které ho chce zavést od února příštího roku.

V Německu se v posledních dnech vede opět debata o zavedení povinného očkování. Podle informací portálu Spiegel právě budoucí spolkový kancléř Olaf Scholz volá po všeobecné očkovací povinnosti. "Jako poslanec parlamentu s tím budu souhlasit, abych to řekl velmi jasně," nechal se slyšet Scholz.

Zdali bude očkování v Německu opravdu povinné, ale zatím není jasné. Naopak Rakousko se pro povinné očkování už vyjádřilo. Vládní kabinet má zákon projednat už 6. prosince. 

Související obsah

​Povinné očkování by mělo platit pro všechny obyvatele Rakouska, a to jak pro ty s trvalým pobytem, tak i s přechodným. Výjimku budou mít pouze ti, kteří se nemohou očkovat kvůli zdravotním komplikacím.

Rakouská vláda navíc plánuje vysoké pokuty pro ty, co očkování odmítnou. Začínat by měly na 3 600 eurech, což je zhruba 96 tisíc korun.

Povinné očkování už schválili v Řecku. Týká se lidí starších 60 let, kteří ho budou muset podstoupit do poloviny ledna. Pokud se někdo z této věkové skupiny obyvatel naočkovat nenechá, hrozí mu pokuta ve výši 100 eur. "Je to cena, kterou musíme zaplatit kvůli zdraví," okomentoval povinné očkování řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Ze zhruba jedenácti milionů Řeků je naočkováno 63 procent.

Související obsah

​O povinném očkování proti covidu-19 debatuje i česká vláda, zatím však k žádným krokům nepřistoupila. Minulý čtvrtek premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci k novým opatřením uvedl, že podle něj je povinné očkování u některých skupin obyvatel nevyhnutelné.

Prezident Miloš Zeman v pondělí v debatě se zástupci zemí Visegrádské čtyřky očkovací povinnost podpořil. Podle jeho slov se politici bojí říct, že je jediným řešením epidemie, aby neztratili hlasy.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz