Domácí

Záchranáři hlásí rekordní počet výjezdů. Prosí, aby lidé volali opravdu jen v nouzi

Záchranáři se v posledních týdnech potýkají s obrovským náporem. Kvůli covidu-19 vyjíždí k daleko většímu počtu událostí, než je obvyklé, a zvyšují se i počty telefonátů na linku 155. Podle zdravotníků volají lidé často i kvůli problémům, které by mohli vyřešit s praktickým lékařem. Záchranáři proto veřejnost vyzývají, aby si rozmysleli, jestli je jejich pomoc opravdu nezbytná.

Epidemie covidu-19 dopadá v posledních týdnech i na záchranáře. Operační střediska přijímají rekordní počty telefonátů a záchranáři častěji vyjíždějí pro pacienty. Musí proto do služby povolat více pracovníků, aby takový nápor vůbec bylo možné zvládnout.

V Jihomoravském kraji se o víkendu počet událostí, ke kterým záchranáři vyjížděli, snížil pod 300 a záchranáři doufali, že už se situace zlepšuje. V pondělí ale jejich operační středisko přijalo 779 hovorů.

Související obsah

"Výjezdové týmy realizovaly celkem 383 akcí a ve 131 případech byl důvodem zaměstnání záchranky covid. Tato čísla jsou nejvyšší za celou dobu existence naší organizace," uvedli jihomoravští záchranáři.

Více vyjíždějí i záchranáři ve Zlínském kraji. "Průměrný denní počet výjezdů za posledních devět dnů je téměř 140. Počet výjezdů denně neklesl pod 110. Počet hovorů na tísňovou linku je denně vyšší než 300," uvedl k situaci v kraji šéf dispečinku Libor Zajonc minulý čtvrtek.

Covid komplikuje výjezdy

Neobvyklé zatížení záchranáři zvládají díky tomu, že zapojili další výjezdové týmy a posílili operační střediska. Podobná situace panuje i v Moravskoslezském kraji, kde tamní záchranná služba aktivovala čtyři posádky navíc.

"Za poslední týdny máme asi o 15 procent výjezdů navíc. Denně převezeme 70 až 90 pacientů navíc kvůli covidu-19," řekl redakci TN.cz mluvčí záchranářů Lukáš Humpl a doplnil, že jde často o pacienty, u kterých onemocnění ještě není potvrzené, ale vykazují příznaky.

Související obsah

Záchranáři musí k pacientům s nepotvrzenou nákazou přistupovat tak, jako by pozitivní byli. "To ztěžuje a protahuje výjezdy i v těch technických záležitostech. Záchranáři si musí obléct ochranný oblek a sanita se po převozu potenciálně nakaženého pacienta musí vydezinfikovat," vysvětlil Humpl.

Časovou náročnost ošetřování covid-19 pozitivních pacientů potvrzuje i náměstek lékařské péče Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Dorián Pfeifer. "Důkladná desinfekce sanitního vozu trvá kolem 20 minut, ale záleží také, kolik vybavení bylo použito. Jinak řečeno, čím komplikovanější pacient, tím delší doba očisty," uvedl Pfeifer.  

Lidé navíc podle záchranářů záchrannou službu často nadužívají. "Volají i v případech, které by se daly řešit s praktickým lékařem. Někdy dokonce i v případě, že jim přijde SMS s pozitivním výsledkem, tak volají v panice, nemají příznaky, ale chtějí zavézt do nemocnice," řekl Humpl. 

Nadužívání systému

Někteří volající bývají podle Humpla například znepokojeni horečkou a bolestí hlavy, případně volají i z důvodu, že se jim zdá, že jejich zdravotní obtíže, jako je například teplota a kašel, trvají příliš dlouho. Takové problémy mají ale řešit s praktickým lékařem, nikoliv se záchranáři.

Při závažných zdravotních potížích doprovázejících onemocnění covid-19 je na místě záchrannou službu zavolat. "Jedná se o náhlou a prudkou změnu stavu. Pokud člověk ztratí vědomí, má pocit na kolaps, nemůže mluvit, nemůže říct jednu celou větu, na jeden nádech napočítat do sedmi, tak to jsou určitě chvíle, kdy je nutné vytočit tísňovou linku," vysvětlila pro televizi Nova mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Související obsah

Detailní informace o tom, kdy volat záchranku a jak stonat s covidem-19, se dozvíte v tomto informačním letáku, který pro veřejnost připravili pražští záchranáři. 

Dalším problémem, se kterým se záchranáři v posledních týdnech potýkají, se týká kapacit nemocnic. "Posledních 14 dní řešíme každý den problémy s umístěním pacientů. Někdy je musíme převážet do vzdálenějších zařízení," dodal Humpl.

Související obsah

Záchranáři kvůli obrovskému vytížení prosí všechny, aby zvážili, zda opravdu jejich situace vyžaduje pomoc záchranné služby. "Jakýmkoliv nadužitím systému zabíráte místo někomu, kdo bude pomoc opravdu potřebovat," vzkázali jihomoravští záchranáři.

V případě kontaktu s posádkou záchranné služby je potřeba dodržovat hygienická opatření proti šíření covidu-19. Lidé by tak při příjezdu záchranářů měli mít zakrytá ústa a nos, nejlépe pomocí respirátoru.

Mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová v pořadu Snídaně s Novou vysvětlila, v jakých případech je potřeba zavolat záchrannou službu kvůli covidu-19:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz