Domácí

Obchodníci radí pospíšit si s nákupem dárků, dopravci totiž nestíhají

Do Štědrého dne zbývá 20 dní a většina lidí už shání dárky. Sklady největších obchodů praskají ve švech a dopravci shánějí posily. Pokud si lidé budou chtít nechat zboží doručit domů, měli by si pospíšit a dárky objednat nejpozději do 14. prosince.

Poslední chvíle ale už pomalu nastává. Pokud nechcete, aby pod stromečkem něco chybělo, měli byste si pospíšit. "Pokud lidé chtějí mít jistotu, že všechno dojde včas, doporučuji objednat zboží tak do deseti dnů. I dopravní společnosti začínají selhávat v těch dodávkách a očekávám, že po tom 14. 12. budou velké potíže, aby bylo zboží dopravené včas," uvedla společnost Mironet.

Lidé už kupují dárky ve velkém a obchodníci dělají vše, aby objednané věci dostali zákazníci včas. Sklady jsou tak napěchované, že se do nich zboží pomalu ani nevejde.

"V letošním roce jsme zaznamenali trojnásobný nárůst prodeje proti minulému roku. Pracujeme soboty, neděle, po večerech a snažíme se to stihnout, ale ty možnosti jsou už fakticky vyčerpané," dodala společnost Mironet.

Související obsah

​"Odesíláme více než dvojnásobně více objednávek než například v září. U našich logistických partnerů máme nasmlouvané maximální kapacity, jaké nám byli schopni nabídnout. I oni mají ale své limity," informuje společnost Mall.

Dopravci mají hlavní sezonu a musí navyšovat kapacity. "My se každoročně připravujeme na předvánoční provoz, protože to je absolutní špička během roku. Nabíráme pět tisíc brigádníků," uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Související obsah

​"Máme teď nový rekord v tomhle týdnu, 560 tisíc a ta naše síť výdejních míst je schopna pojmout až 1 200 000 zásilek za den, takže tam ještě nějaký prostor máme," uvedla společnost Zásilkovna.

Podle odhadů Češi za dárky letos utratí až 200 miliard korun. "Většina Čechů chce utratit 6 až 8 tisíc korun. Bohužel zhruba desetina Čechů se kvůli Vánocům zadluží," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Hitem letošních Vánoc budou podle obchodníků především hračky a elektronika. Nejžádanějšími dárky jsou mobilní telefony, notebooky nebo herní konzole.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz