Zahraničí

USA do války s Ruskem prý nepůjdou. Mohou ho ale zničit ekonomicky

Joe Biden dal při svém videohovoru s ruským protějškem Vladimirem Putinem najevo, že případná ruská invaze na území Ukrajiny by byla pro Moskvu ekonomicky zdrcující. Odborníci ale tvrdí, že z výsledků debaty také vyplynulo, že Spojené státy do války s Ruskem kvůli Ukrajině nepůjdou.

Snaha odvrátit válku na Ukrajině na jedné straně a na druhé touha zabránit rozšiřování NATO k ruským hranicím. S tím vstupovali prezidenti Biden a Putin do úterního videohovoru.

Výsledkem je hrozba tvrdými ekonomickými sankcemi, ale z jednání je jasné, že Spojené státy a potažmo Severoatlantická aliance (NATO) jako celek kvůli Ukrajině válku s Ruskem riskovat nebudou.

"NATO nemá vůči Ukrajině povinnosti ani závazky. Je jasné, že proti Rusku v případě, že bude Ukrajina napadena, vojensky nepůjde," soudí expert na postsovětský prostor Jan Šír z Univerzity Karlovy.

Související obsah

Washington je ale prý připraven zajít dál než v případě ruské invaze na Krym v roce 2014. Součástí odvetných opatření by mělo být i zablokování ruského plynovodu Nord Stream 2 nebo posílení členských států NATO ve východní Evropě.

"Prezident Biden se podíval Putinovi do očí a řekl mu, že dnes jsme připraveni udělat věci, které jsme v roce 2014 neudělali," prohlásil poradce americké vlády pro národní bezpečnost.

Ve hře je i možnost odříznout Rusko od bankovní sítě, která zprostředkovává mezinárodní finanční transakce. Další sankce by dopadly na klíčové ruské finanční instituce a oligarchy. Putin vznesl na Bidena jasný požadavek: Ukrajina se nemá stát součástí NATO. Americký prezident ale prý nic neslíbil.

Související obsah

Podle amerických tajných služeb přesunulo Rusko k ukrajinským hranicím 175 tisíc vojáků a chystá vojenský útok po Novém roce. Moskva přípravy na útok odmítá. Putin ale při jednání s americkým protějškem prý řekl, že vojáky na ukrajinských hranicích nestáhne.

"Putin řekl Bidenovi, že by Američané neměli mít obavy o ruské vojáky na ruském území tisíce mil daleko od Spojených států, zatímco se Rusové skutečně bojí o svoji bezpečnost," uvedl poradce ruského prezidenta v otázkách zahraniční politiky Jurij Ušakov.

Ohledně situace na rusko-ukrajinské hranici mají týmy obou prezidentů zůstat v kontaktu. Biden se má také ve čtvrtek spojit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Tereza Masopustová, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz