Domácí

Česko zvažuje bojkot olympijských her. Podívejte se na názory politiků

Česko se v případě, že se na tom shodnou země Evropské unie, připojí k diplomatickému bojkotu Zimních olympijských her v Číně. Ten už oznámily Spojené státy, Austrálie nebo Nový Zéland. TV Nova ve středu zjišťovala, jaké jsou názory současného i budoucího premiéra a dalších politiků.

Čína je kritizována za to, že drží více než milion svých obyvatel v takzvaných převýchovných táborech v nedůstojných podmínkách. Spojené státy a další země reagují na porušování lidských práv diplomatickým bojkotem nastávajících her.

"Já jsem se ani nikdy olympijských her nezúčastnil. Samozřejmě tady je správný názor ohledně bojkotu. Určitě to bude na stole na příští Evropské radě, takže Evropa by měla postupovat jednotně," prohlásil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

V době olympiády, která se koná v únoru, už ale Andrej Babiš pravděpodobně nebude předsedou vlády. V Česku bude nejspíš vláda Petra Fialy.

Související obsah

​Pozvánku na olympijské hry tradičně od Českého olympijského výboru (ČOV) dostává prezident republiky, předseda vlády a ministr školství. "Já osobně stanovisku USA rozumím a myslím si, že tady je důležité, že nejde o bojkot sportovní, ale o bojkot politický. Porušování lidských práv ze strany Číny není přijatelné. Můj osobní názor je tento - jaký bude názor ČR, musí rozhodnout naše vláda," sdělil Petr Fiala (ODS).

"To, co se děle v lidských právech v Číně v komunistické diktatuře, mi velí také politicky bojkotovat hry tím, že se jich jako politik nebudu zúčastňovat," řekl kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN).

"Doteď nemáme s kým mluvit. Stávající premiér nebude ve funkci a nová vláda není jmenovaná, takže pro nás to není téma. Snažíme se šetřit. U pana prezidenta už bylo dopředu jasné, že tam nepojede, alespoň nám to řekl," prohlásil předseda ČOV Jiří Kejval.

​Diplomatický bojkot podporují i předsedové obou komor parlamentu. "Za mě by tato pozice Česku slušela a mělo by se k tomu nějakým způsobem postavit. V Číně dochází dlouhodobě a systematicky k porušování lidských práv a těch jednotlivých důkazů máme celou řadu. Neměli bychom to ignorovat," prohlásila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

"Myslím si, že je správné, pokud naše sportovce budeme podporovat, ale budeme tak činit z Česka prostřednictvím televizního přenosu," reagoval předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Podle předsedy ČOV do hry vstupuje také epidemická situace. "Politici se nemůžou setkat se sportovci a nemůžou v zásadě ani jít do města. Ńevím, co by tam dělali. Přijeli by se podívat na zahájení a pak by zase jeli domů," upozornil Kejval.

Zimní olympiáda se koná v Pekingu od 4. do 20. února 2022.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz