Ekonomika

Havlíček: Příští rok plyn zdraží až o 70 %, elektřina o 50 %. Řekl, jaká jsou řešení

Přetrvávající energetická krize a s ní spojené rostoucí ceny mohou mít vážné dopady na řadu firem i domácností. V pondělí ráno se proto sešli představitelé vlády v demisi, aby projednali aktuální stav a opatření. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je hlavním řešením v příštím roce snížit DPH u elektřiny a plynu na nulu. Problém představují i emisní povolenky.

Kvůli energetické krizi v pondělí ráno zasedla vláda v demisi. Po skončení jednání se premiér Andrej Babiš s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (oba ANO) vyjádřili k aktuální situaci. Podle Babiše je řešením, jak kompenzovat rostoucí ceny energií, zrušení DPH u elektřiny a plynu.

"Žádné jiné řešení nemáme," uvedl premiér. Ve středu bude mimořádně jednat Poslanecká sněmovna, kde bude ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhovat snížení DPH na nulu v příštím roce, stejně jako tomu bylo v listopadu a nyní i v prosinci.

Prudký růst cen energií nezaznamenávají jen Češi, ale celá Evropa. Aktuální situaci navíc zhoršují zdražující emisní povolenky. Jejich cena minulý týden překonala hranici 85 eur za kus, nyní cena vzrostla na 88 eur za kus. V souvislosti s emisními povolenkami Babiš ostře zkritizoval Evropskou unii, která s tím podle něj vůbec nic nedělá.

Související obsah

"Je potřeba změnit směrnici, je potřeba to zastropovat a vnímat i jiné země než ty, které mají tu výhodu, že nemají například žádné elektrárny na uhlí, jako je Francie. Chceme, aby to ve středu schválila Poslanecká sněmovna," oznámil Babiš. Večer bude o emisních povolenkách jednat s francouzským prezidentem.

Emisní povolenky mají ze zhruba 20 procent vliv na ceny energií, prohlásil Havlíček. "Podle posledních informací, které jsme ráno komunikovali se společností ČEZ, by elektřina mohla v příštím roce stoupnout o 30 až 50 procent a plyn o 50 až 70 procent," uvedl vicepremiér.

"Musíme okamžitě řešit jiný systém obchodování s emisními povolenkami. Máme tu dále dva plošné nástroje, a to je právě snížení DPH a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. V rámci ČR platíme za obnovitelné zdroje přibližně 46 miliard korun ročně," dodal Havlíček.

​Na rozhovor s ekonomem Davidem Markem se podívejte ZDE: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz