Zahraničí

V Polsku rekordně padají ceny benzínu a nafty, může za to opatření vlády

V Polsku se v posledních dnech výrazně snižují ceny benzínu a nafty. Může za to opatření tamní vlády, která snížila daň z pohonných hmot na minimální úroveň povolenou v Evropské unii. Řidiči už teď natankují za hranicemi minimálně o čtyři koruny levněji.

Ještě nikdy se nevyplatil výlet na vánoční nákupy do Polska jako v těchto dnech. Stačí jen přejet hranice – na čerpacích stanicích je čeština druhým národním jazykem. "Na jedné nádrži to dělá 350 korun," informoval jeden z řidičů, co si jel do Polska natankovat.

V Polsku bývají pohonné hmoty levnější než u nás, ale současné rozdíly cen lámou rekordy. Například na čerpací stanici v Brně prodávají natural za 37,70 korun. Průměrná cena v Česku je kolem 36 korun. Výlet za hranice se tak řidičům opravdu může vyplatit

Související obsah

Hned za hranicemi s Polskem se dá nakoupit benzín i nafta pod šest zlotých. To je v přepočtu zhruba 31 korun. Rozdíl v ceně na naší a polské pumpě dělá až šest korun za litr. Například řidič kamionu může za jedno tankování ušetřit klidně 5000 korun.

Nízké ceny v Polsku využívají i někteří čeští řidiči, hlavně ti, kteří žijí blízko hranic. "Bylo by dobré, kdyby to bylo i u nás, ale mně je to jedno, já žiju hned tady za rohem," řekl jeden z řidičů televizi Nova. Podle jiného ceny odpovídají tomu, co si Poláci můžou dovolit.

Politické rozhodnutí

V Polsku se blíží inflace k osmi procentům a tamní vláda se snaží růst cen mírnit snižováním spotřební daně na pohonné hmoty. Od pondělí je na nejnižší úrovni, jakou Evropská unie povoluje.

"U nás je na 1000 litrů kolem 500 euro, v Polsku je ta spotřební daň jen kolem 380 euro na 1000 litrů," vysvětlil ekonom Lubor Lacina z Mendelovy univerzity v Brně.

Související obsah

Podle odhadů budou ceny na polských čerpacích stanicích dál klesat – snížená daň se totiž projeví se zpožděním. Výraznější dopady na inflaci v Polsku ale ekonomové nepředpokládají.

"Je to takové politické rozhodnutí, většinou se to dělá dočasně a nebude to mít velký dopad na ekonomiku," dodal Lacina. Polsko má aktuálně čtvrté nejnižší daně z celé Evropské unie.

sam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz