Videoreportáž

Češi jezdí pro levnější pohonné hmoty do Polska. Jsou tam levnější i o 5 korun

Za poslední rok u nás stoupla cena za litr benzínu a nafty skoro o 10 korun. A tak tisíce Čechů, zejména ti, kteří žijí poblíž česko-polské hranice, jezdí opět tankovat do Polska. Na benzínu tam totiž ušetří i 5 korun za litr.

I když za ropu z ropovodů platí všechny evropské státy plus minus stejně, ceny benzínu a nafty se často výrazně liší.

"Záleží to na výši daní v jednotlivých státech. Jižní a západní Evropa má daně vyšší," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček. Při pohledu na současné ceny pohonných hmot u nás by nejeden řidič prohlásil, že i u nás musí být daně velmi vysoké, a tak je po letech znovu v kurzu sousední Polsko.

Litr benzínu Natural stojí v Náchodě přes 37 korun. A v Polsku hned za hranicemi je o 4 koruny levnější.

"Beru 43 litrů. Krát čtyři, tak si to spočítejte, vyplatí se to. Jezdíme sem na nákupy a přitom vždycky natankujeme plnou, jedině plnou. Rozdíl jsou čtyři koruny, to už je na plné nádrži znát," uvedl jeden z řidičů.

Související obsah

"Ve středu jich bylo více, protože byl u vás svátek, ale dneska (ve čtvrtek, pozn. red.) je to tak půl na půl. Koruna je vysoko, máte kurz koruny lepší, než má zlotý. Zlotý je velmi nízko, tak proto," zhodnotila prodavačka z čerpací stanice.

Mnoho lidí si výlet za levnějším benzínem spojí s dalšími nákupy. Levnější jsou prý i potraviny nebo cigarety. Řidičům s auty na plyn se však tankovat nevyplatí. "Vyjde to na stejno," uvedl tankující Čech.

Ke středečnímu večeru byl u nás benzín dražší v průměru o 4 koruny a 60 haléřů než v Polsku, nafta o 3,50. Ze sousedních států je levnější také Rakousko a u nafty i Slovensko. Zato v Německu se benzín prodává za 44,50 v průměru, ale někde stojí i přes 50 korun.

"Čerpadláři ale měli špatný loňský rok, a tak příliš zlevňovat nebudou, budou si držet vysoké marže," doplnil Křeček. A to i přesto, že v listopadu barel ropy zlevnil z 85 dolarů na 80. Při tankování to ale prý u nás minimálně do konce roku nepoznáme.

drz, gwe, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události