Koronavirus

Přelom roku s novými opatřeními. Co všechno se mění? PŘEHLED

Přelom roku s novými opatřeními. Co všechno se mění? PŘEHLED
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Na přelomu roku nás čeká několik změn v protiepidemických opatřeních. První z nich platí už od pondělí a týkají se očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru a podmínek pro vstup na území Česka. Nová vláda také dočasně zpřísnila návštěvy restaurací a kulturních akcí, aby se omezil vliv silvestrovských oslav na šíření nákazy. Přinášíme přehledně všechny důležité změny v opatřeních.

Od 27. prosince

Úderem půlnoci se změnila pro cizince pravidla pro vstup do České republiky. Nově jsou povinni před příjezdem absolvovat PCR test, a to i v případě, že jsou očkovaní nebo prodělali covid. Výjimku mají děti do 18 let a lidé naočkovaní posilovací dávkou vakcíny.

Platí to při příjezdu ze všech zemí bez ohledu na riziko nákazy, tedy i těch, které jsou na semaforu označené zelenou či oranžovou barvou. Pro české občany se pravidla nijak nemění.

Související obsah

​V pondělí se také změnil cestovatelský semafor. Island a Lotyšsko jsou nově v tmavě červené kategorii s velmi vysokým rizikem nákazy (více ke změně semaforu se dočtete v článku ZDE).

Změnila se také pravidla pro očkování posilovací dávkou vakcíny proti koronaviru. Od pondělí na ni mají nárok všichni lidé nad 30 let, kterým od ukončeného očkování uplynulo pět měsíců.

Od 29. prosince do 2. ledna

V období od 29. prosince do 2. ledna budou stávající opatření dočasně přísnější. Důvodem jsou silvestrovské oslavy a s nimi spojené obavy z vyššího rizika nákazy.

V restauracích budou moci sedět u jednoho stolu sedět pouze čtyři lidé, výjimku mají členové jedné domácnosti. Veřejných i soukromých akcí, kde se lidé volně pohybují, se může zúčastnit maximálně 50 lidí v jeden čas.

Související obsah

Co se změnilo s koncem nouzového stavu

V neděli 26. prosince skončil nouzový stav a spolu s ním se upravila některá opatření, která jsou aktuálně platná. Bary, restaurace a další podniky už nemusí zavírat ve 22 hodin, noční provoz je povolen. Znovu se mohou konat vánoční trhy (ačkoliv je otázkou, zda o to provozovatelé budou mít po Vánocích zájem) a lidé mají možnost konzumovat alkohol i na veřejnosti.

Do 29. prosince a pak znovu od 3. ledna (viz mimořádné dočasné zpřísnění výše) může u stolu v restauraci sedět maximálně šest lidí, výjimkou jsou členové jedné domácnosti. Veřejných i soukromých akcí s volným pohybem lidí se může účastnit maximálně 100 lidí. Pokud se jedná o akci, kde návštěvníci sedí (například kino nebo divadlo), kapacita je omezena na 1000 lidí.

Podle epidemiologa Romana Prymula stávající opatření nedokážou zabránit nástupu nové vlny epidemie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz