Domácí

Fiala si u Zemana pochutnal na svíčkové, domluvili si pravidelné schůzky

Prezident Miloš Zeman se v neděli sešel s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) a jeho manželkou Janou. Novoroční oběd tradičně proběhl na zámku v Lánech. Podávala se šunka a svíčková, setkání se neslo v uvolněné atmosféře. U stolu se probíral třeba vztah k Vysočině, kde má hlava státu chalupu.

Fiala s manželkou poobědvali se Zemanem, přítomná byla i první dáma Ivana Zemanová.

"Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou Zemanovou na zámku v Lánech přátelsky přivítali při příležitosti tradičního novoročního oběda předsedu vlády Petra Fialu s chotí Janou Fialovou," informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru.

Předseda vlády na brífinku Zemanovi poděkoval. "Bylo to příjemné setkání a považuji za důležité, aby se taková setkání uskutečňovala. Přestože máme s panem prezidentem jiné názory, je potřeba, abychom spolu diskutovali," řekl s tím, že se domluvili na pravidelných schůzkách jednou za měsíc.

"Ta debata byla společenská, příjemná, zohlednili jsme i to, že s námi sedí u stolu naše manželky. Povídali jsme si o tom, jak všichni máme rádi Vysočinu, a o podobných tématech," pokračoval Fiala.

Zeman v pondělí jmenuje posledního ministra Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), který byl kvůli covidu-19 ve dvoutýdenní izolaci. Původně se tak mělo stát až v úterý. Resort za něj dosud řídil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

"Jako předkrm jsme měli šunku a jako hlavní jídlo byla svíčková. Určitě mi chutnalo a mé paní také, po této stránce jsme byli velice spokojení. Bylo to opravdu výborné," doplnil Fiala. A prozradil, že oblečení včetně kravaty mu vybrala manželka.

Zeman přitom tento týden přiznal, že po nedávných zdravotních komplikacích dostává výživu umělou sondou přímo do žaludku.

Krátce před schůzkou Fiala zkritizoval prezidnta za jeho odpor k Zelenému údělu pro Evropu. "Zelený úděl je věc schválená v roce 2019, Babiš s tím souhlasil. Je to rámec, který má znamenat, že Evropa nebude v roce 2050 zhoršovat klima. Pokud se to prezidentovi nelíbilo, měl minulého premiéra žádat, aby tam nevstupoval," řekl Fiala televizi Prima. Podle něj je teď nejdůležitější, aby EU uznala jadernou energii jako čistý zdroj. 

Hlavou kroutil také nad dopisem, který při střídání ve Strakově akademii dostal od Andreje Babiše (ANO). Prý pouze shrnuje úspěchy bývalé vlády a o důležitých věcech se nezmiňuje.

Fiala nevyloučil zkrácení karantény ze současných 14 dnů, vláda by o tom mohla rozhodnout v nejbližších dnech. Největší výzvou je podle něj zvládnutí infekčnější varianty covidu-19 omikron. "Určitě je nižší riziko těžkého průběhu, ale nebude to nic jednoduchého. Při rychlosti šíření bude opět zátěž na nemocnice, ale podle odhadů to zvládneme," věří premiér.

Novoroční oběd proběhl bez potomků obou politiků. Oproti tomu děti expremiéra Babiše pozvánku na zámek v Lánech dostaly dvakrát, kvůli covidu se však zúčastnily jen před dvěma lety.

Související obsah

Loni se po hlasité kritice Zeman sešel pouze s Babišem. Tehdejší protiepidemická opatření totiž na veřejnosti povolovala kontakt nanejvýš mezi dvěma lidmi. Přestože by podle bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného nebyla schůzka v rozporu s nařízeními, protože by proběhla v domácnosti a ne ve veřejném prostoru, Zeman s Babišem nakonec ustoupili.

Tradici lánských novoročních obědů zavedl exprezident Václav Klaus. Politici se nevyhýbají politickým tématům, oproti pravidelným schůzkám bývá ale ta novoroční obvykle méně formální.

Petr Fiala po novoročním obědě s prezidentem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz