Koronavirus

Opakované posilující dávky? EMA se obává dopadů na imunitu

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vyjádřila obavy nad užíváním posilujících dávek vakcíny proti covidu-19. Bojí se, že by mohly dlouhodobě spíše škodit.

EMA se obává, že by praxe dodatečného očkování každé čtyři měsíce mohla unavit populaci a oslabit její imunitní systém. Časté očkování by tedy mohlo spíše uškodit. Podle EMA je mnohem rozumnější očkovat v souladu se začátky chřipkových sezón, tedy stejně jako se očkuje vůči chřipce.

"Posilující dávky mohou být aplikovány jednou nebo možná dvakrát, ale rozhodně to nepovažujeme za něco, co můžeme opakovat donekonečna," řekl na tiskové konferenci Marco Cavaleri, zodpovědný za biologická zdravotní rizika a strategii vakcinace z EMA.

Související obsah

​Podle agentury Bloomberg EMA reaguje na činnost některých států, které uvažují o podávání druhých posilujících dávek. Příkladem může být Izrael, který se začátkem ledna stal první zemí vydávající dohromady již čtvrtou dávku vakcíny občanům starším 60 let.

Očkování třetí dávkou je v Česku v plném proudu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz