Videoreportáž

V Česku opět stoupá počet nakažených, problém začínají mít hlavně dopravci

Už třetí den po sobě přibylo v Česku téměř 12 tisíc nově nakažených koronavirem. A čtvrteční přírůstek byl oproti minulému týdnu téměř dvojnásobný. Podle odborníků u nás už převládá mutace omikron, a hlavně kvůli ní začínají mít problémy například dopravci.

Mutace omikron už pomalu ale jistě ve většině krajů vytlačila předchozí koronavirovou variantu delta. "Tipuji, že někdy v druhé polovině příštího týdne ten počet pozitivních u zaměstnavatelů by mohl být už poměrně vysoký," prohlásil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09)

Testy u nás ve čtvrtek odhalily 11 675 nových případů onemocnění, skoro dvojnásobné množství oproti minulému čtvrtku. "Čísla jsou ještě malinko horší, protože nezahrnují opakované infekce. Situaci vnímáme jako klid před bouří," řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Počet hospitalizovaných nadále klesá, ve čtvrtek číslo kleslo pod dva tisíce. Na jednotkách intenzivní péče je něco málo přes 350 pacientů ve vážném stavu.

Související obsah

​Kvůli rychle se šířícímu omikronu už začínají problémy s dopravou v Praze a Středočeském kraji. "Pražská integrovaná doprava informuje na svých webových stránkách vždy k 19. hodině o omezení spojů na další den. K pátečnímu dni je v karanténě nebo nemocných více než stovka řidičů. Je to už hranice, kdy ti dopravci nemají další zálohy," řekla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

V pátek zrušili i několik spojů z pražského smíchovského nádraží. Neodjel například autobus o půl čtvrté směr Jíloviště. "My dneska jezdíme polo prázdninový provoz a jsme připraveni i na kritičtější scénáře," řekl ředitel pražského dopravního podniku Petr Witowski.

Související obsah

​V dalších krajích zatím dopravu neomezují, ale krizový plán připravují. „Ty výpadky těch zaměstnanců tady budou, takže je dobré, aby v rukou tento nástroj měli,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

"Pokud už nebudou schopni, kdy dosáhnou zhruba 20procentní nemocnost, tak už bychom museli přistupovat k tomu, že budeme muset omezovat spoje," řekl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiler (ANO).

Od začátku epidemie se u nás nakazilo přes dva a půl milionů lidí a zemřelo jich téměř 37 tisíc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz