Zajímavosti

Překvapivý závěr studie. S rouškami jsme atraktivnější pro opačné pohlaví

Překvapivý závěr studie. S rouškami jsme atraktivnější pro opačné pohlaví
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Už téměř dva roky se chráníme před covidem-19 za pomocí roušek a respirátorů. Jejich nošení může být nepříjemné, vědci z Cardiffu teď ale objevili další důvod, proč se vyplatí je nosit. Nová studie totiž naznačuje, že lidé s rouškou jsou pro ostatní atraktivnější než ti, kteří ji nenosí.

Vědci z Cardiffské univerzity ve Velké Británii nechali 43 žen ohodnotit 40 zakrytých mužských tváří. Ženy hodnotily obličeje zahalené chirurgickou rouškou, látkovou rouškou, knihou nebo vůbec. Výsledky studie byly překvapivé, jako nejatraktivnější byli ohodnoceni muži, kteří nosili modrou chirurgickou roušku. 

Psycholog Michael Lewis uvedl, že výzkumy uskutečněné ještě před pandemií ukazovaly, že roušky naopak snižovaly atraktivitu, proto chtěl se svým týmem prověřit, jestli tomu tak je i v době, kdy se nosí běžně. Vědci chtěli také pochopit, jestli má na vnímání atraktivity člověka vliv i to, jakou ochranu obličeje nosí.

Související obsah

"Naše studie naznačuje, že tváře jsou považovány za nejatraktivnější, když jsou zakryté chirurgickou rouškou. To může být způsobeno tím, že jsme zvyklí, že tyto roušky nosí zdravotníci a spojujeme si je tak s profesemi ve zdravotnictví nebo sociálních službách. V časech, kdy se cítíme zranitelní, nás tak nošení roušek může uklidňovat, a proto se cítíme vůči nositeli pozitivněji," uvedl Lewis.

Obličeje zakryté látkovou rouškou jsou podle výzkumu atraktivnější než ty, které nejsou zahaleny vůbec. "Část tohoto efektu může být důsledkem schopnosti skrýt nežádoucí rysy v dolní části obličeje, ale tento efekt byl přítomen jak u méně atraktivních, tak u atraktivnějších lidí," vysvětlil Lewis.

Související obsah

Účastnice studie hodnotily atraktivitu tváří na stupnici od 1 do 10. Výzkum se uskutečnil v únoru 2021, což bylo sedm měsíců po zavedení povinného nošení roušek ve Velké Británii. Podle Lewise výsledky dokazují, že lidé už si nemyslí o někom, kdo má roušku, že je nemocný a je potřeba se mu vyhnout. 

"To souvisí s evoluční psychologií a tím, proč si vybíráme partnery, které si vybíráme. Nemoc a důkazy o nemoci mohou hrát velkou roli při výběru partnera – dříve by jakékoli náznaky nemoci byly velkým problémem. Nyní můžeme pozorovat posun v naší psychologii, takže roušky už nepůsobí jako náznak nemoci," dodal Lewis. Výzkum bude proveden ještě jednou, ale s ženskými tvářemi, aby bylo možné říci, zda zjištění platí pro obě pohlaví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz