Ekonomika

Vláda chce Česko zbavit závislosti na ruském plynu. Může to ale trvat dlouho

Jednou z priorit nové vlády je zbavit Česko závislosti na ruském plynu a přejít na jiné zdroje energie. Dosáhnout toho chce dostavbou jaderných bloků i podporou fotovoltaických elektráren a na evropské úrovni i dovozem zkapalněného plynu. Podle expertů jde ale o běh na mnohem delší trať, než je jedno vládní funkční období.

Rostoucí ceny i politickou vydíratelnost s sebou přináší dodávky ruského plynu. Přes 70 procent všech dodávek zemního plynu k nám přitom míří právě odtamtud.

"Nám tahle zima ukázala, že je to něco, co musíme řešit. Těch kroků je samozřejmě několik. Podpora obnovitelných zdrojů, vyjednání co nejlepších podmínek uznatelnosti jádra a samozřejmě příprava a výstavba nových jaderných zdrojů," avizoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Premiér Petr Fiala (ODS) zařadil tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany mezi svých šest osobních priorit. "V tuto chvíli je připraven jeden tendr, ale já si myslím, že by nemělo zůstat jenom u toho," prohlásil Síkela.

Kromě jádra se vláda chystá rozšířit i obnovitelné zdroje. Za klíčový považuje především fotovoltaiku. Do roku 2025 mají solární elektrárny vyrůst minimálně na 100 tisících střech. Kabinet se chce ale zaměřit i na podporu větrné energie a projektů na získávání energie z vodíku.

Podle ministra průmyslu a obchodu bude Česko tlačit na snížení závislosti na ruských dodávkách i na evropské úrovni. Kabinet chce, aby se do Evropy přiváželo více zkapalněného plynu. Díky dodávkám z USA v prosinci klesly evropské ceny.

Související obsah

"Držíme silnou kartu vzhledem k tomu, že Evropa ten problém závislosti na fosilních palivech řeší dlouhodobě. Stačí nám navázat na to úsilí, které už naši zahraniční partneři vyvíjeli nebo vyvíjejí a dosáhneme toho, co chceme," myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

"Především hraje do karet obrovský nárůst cen na podzim 2021, kdy země pochopily, že tady je problém," uvedl vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. 

"Posílit dodávky zkapalněného plynu není zcela v našich rukou, to závisí na kapacitě terminálu. Jedna věc je, co chceme, druhá je, do jaké jsme schopni to v rámci Evropy dát s ohledem na infrastrukturu dohromady," upozornil ale poslanec hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

"Není to reálné v dohledné době, teď mluvím o časovém horizontu pěti až deseti let. Příčinou toho je, že všechny rozvody, které jsou historicky vybudovány směrem do východní, ale i západní Evropy, teď tvoří těžiště dodávek plynu a neexistuje žádná rychlá šance to nahradit," řekl odborník na energii Michal Šnobr.

Podobný problém Evropa řešila už v roce 2009, součástí nové strategie mělo být i zvýšení dodávek zkapalněného plynu. Jenže od té doby se potřebných skladovacích prostor a přečerpávacích terminálů postavilo jen několik.

Musíme dostavět jaderné bloky, řekl premiér Petr Fiala:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz