Naše Česko

Zemědělci na protest blokovali silnice, vadí jim vládní plán na změny v dotacích

Stovky farmářů po celé republice dnes daly hlasitě najevo nespokojenost s vládními plány. Ministerstvo zemědělství chce totiž finančně zvýhodnit menší zemědělské podniky. Proti tomu se bouří velké agrofarmy.

Zemědělská technika ve čtvrtek burácela třeba v Přerově, desítky strojů na silnice poslali farmáři v Kroměříži, stejně to vypadalo na Plzeňsku nebo na Zlínsku. Přesně pět minut po 12. hodině vyjelo několik zemědělských strojů na 15kilometrovou trasu ze Želechovic do Jasenné.

"Není to zaměřeno na blokování provozu, chceme dát veřejnosti najevo náš nesouhlas s jednáním vlády s námi," vysvětlil Martin Gabrhelík, předseda Okresní agrární komory Kroměříž.

"Vláda samozřejmě jedná o nás a bez nás," vadí soukromému zemědělci Tomáši Vránovi.

Související obsah

Mnozí farmáři se bouří právě proti zemědělským plánům současné vlády. Tvrdí, že finančně zvýhodní malé zemědělské podniky. "Vstupy do zemědělství jsou tak vysoké, že prostě není šance, že budeme ziskoví," uvedl předseda představenstva Zemědělského a obchodního družstva Podhradí Rostislav Ovad.

"Znevýhodňují větší zemědělce vůči všem zemědělcům v Evropské unii," myslí si Petr Slovák, jednatel podniku AGRODELTA.

Ministerstvo přiznává, že menší zemědělské podniky by dostaly víc peněz. Současně ale prý zajistí dostatečnou podporu i pro ty větší. "Budeme chtít vyrovnat to dotační kyvadlo, které se vychýlilo k velkým podnikům, abychom ho navrátili do rovnovážné polohy," řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Související obsah

Podle protestujících zemědělců třeba roky prodělečný chov prasat si ale mohou dovolit právě jen větší farmáři. "Pokud tyto peníze mají volné a můžou je přesunout, dejme tomu, z pěstování pšenice nebo z chovu masného dobytka," prohlásil Slovák.

Nové podmínky, které by měly platit od příštího roku, by prý brzy pocítil každý zákazník. "Bude se samozřejmě omezovat produkce, bude to mít samozřejmě vliv na spotřebitele, na cenu potravin," předpovídá Tomáš Polcar, předseda Zemědělského družstva Mladotice.

Ministr zemědělství už ve středu řekl, že nikomu nebrání v právu demonstrovat. Nátlaku farmářů ale ustupovat nechce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz