Koronavirus

Covid-19 tvrdě otřásl se vzděláním dětí. Neumí číst ani počítat, varuje UNICEF

Covid-19 tvrdě otřásl se vzděláním dětí. Neumí číst ani počítat, varuje UNICEF
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Kvůli nekontrolovatelnému šíření koronaviru většina zemí po celém světě zavřela školy a zavedla pro žáky distanční výuku. To však mělo na vzdělání ohromný dopad. Podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) mají teď děti velké problémy i se čtením a počítáním.

Podle organizace UNICEF se úplné nebo částečné uzavření škol a přechod na on-line výuku stále týká více než 635 milionů žáků a studentů po celém světě. "V březnu si připomeneme dva roky od narušení globálního vzdělávání v souvislosti s covidem-19. Díváme se na téměř nepřekonatelný rozsah ztrát v souvislosti s docházkou dětí," uvedl šéf vzdělávání UNICEF Robert Jenkins.

Největší mezery ve svém vzdělání mají mít především mladší děti. "Ztratily základní dovednosti, jako je čtení nebo počítání," uvádí UNICEF.

Související obsah

Samotný návrat žáků a studentů do školních lavic však dle expertů nestačí. "Studenti potřebují intenzivní podporu, aby získali ztracené vzdělání. Školy také musí jít za hranice, kde učí, aby obnovily duševní a fyzické zdraví dětí a jejich sociální rozvoj," vysvětlil Jenkins.

Například v rozvojových a chudých státech se počet 10letých dětí neschopných číst nebo porozumět jednoduchému textu zvýšil na 70 % oproti 53 % před vypuknutím pandemie koronaviru.

Kromě dopadu na vzdělání mělo uzavření škol vliv také na duševní zdraví dětí. "Covid-19 zvýšil případy úzkostí a depresí u dětí a mladých lidí. Nejčastěji se s problémy potýkaly dívky, bojovali s nimi více také mladiství nebo lidé žijící na vesnicích," uzavřela organizace.

Nakažených v Česku přibývá, a to i mezi školáky. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz