Domácí

Odbory chtějí více peněz pro učitele. Jsou v první linii, argumentují

Školské odbory by chtěly pro učitele a další pracovníky ve školství více peněz. Argumentují tím, že zaměstnanci škol jsou, stejně jako například lékaři, za epidemie v první linii a zaslouží si finanční motivaci. Ministr školství nevyloučil, že by učitele mohl stát podpořit třeba jednorázovým bonusem. Už tento týden se chystá návrh předložit vládě.

Místo slibovaných tří procent se učitelé zatím musí spokojit s dvouprocentním růstem platů. Odboráři stávající situaci jen těžko snášejí. Byli by rádi, kdyby školští pracovníci dostali alespoň jednorázový finanční bonus. "Určitě si to zaslouží. Nejen učitelé, ale všichni zaměstnanci školství. Kdyby je stát ocenil nějakou finanční částkou, nezapomněl na mateřské školy, dětské domovy, bylo by to určitě dobře," prohlásil předseda školských odborů František Dobšík.

"Velká část veřejnosti má pocit, že učitel přijde v osm hodin ráno do školy a v poledne odejde domů. To není pravda. Bylo by fajn učitele alespoň symbolicky ohodnotit," tvrdí předseda Unie školských asociací ČR Jiří Zajíček.

Související obsah

​"Určitě něco takového budu vládě navrhovat. Nerad bych zapomněl například na vychovatele v dětských domovech a další profese," nechal se slyšet ministr školství Petr Gazdík (STAN).

"Myslím, že by si to učitelé zasloužili hodně. I vzhledem k tomu, že nám platy nezvedli tak, jak slibovali," vyjádřila se jedna z učitelek. "Byla bych ráda, kdyby s platy vláda nezapomněla ani na nás, na nepedagogické pracovníky," doplnila ji Pavla Schulzová, která pracuje jako uklízečka na základní škole.

​"Bavíme se reálně, že tyto věci bude možné změnit nejdříve 1. ledna příštího roku," řekl k platům pracovníků ve školství ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Platy učitelů i nepedagogických pracovníků i tak rok od roku rostou. Zatímco v roce 2017 brali kantoři průměrně lehce přes 31 tisíc, v minulém roce měli v průměru přes 48 tisíc měsíčně.

Školští odboráři budou sledovat vývoj státního rozpočtu. Pokud bude vláda pedagogy opomíjet, nevylučují případné stávky.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz