Česká Evropa

Česká republika se chystá na důležitou výzvu. Čeká ji předsednictví Evropské unie

Českou republiku letos čeká důležitá výzva – předsednictví Evropské unie. Představitelé vlády v těchto dnech pracují na hlavních tématech předsednictví. Mělo by jít například o Green Deal, digitalizaci nebo boj proti dezinformacím.

Jeden z prestižních úkolů, které k členství v Unii patří. Česko čeká půlroční předsednictví už od července.

"Předsednictví znamená, že členská země jednou za 13 a půl roku na půl roku řídí to, o čem se diskutuje a hledá kompromisy, aby šlo ty věci, které řeší, dotáhnout do konce. Čili je to o schopnosti rozumět nejenom tomu, co zajímá Česko, ale co zajímá všechny členské státy," vysvětluje bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Související obsah

​"Některé země mají předsednictví jako příležitost, aby vtiskli svůj otisk do evropské politiky, aby do toho vnesli něco svého, něco co Evropu posune dál, ale aby tu zemi představili Evropě," říká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Jedním z hlavních témat, která bude chtít česká vláda v Evropské unii řešit, je takzvaný Green Deal – tedy sada návrhů, jak radikálně omezit emise skleníkových plynů. "Měli bychom být schopni třeba i ty požadavky na zelenou politiku udělat konzistentní s tím, co vůbec my jsme schopni dokázat a jak rychle jsme to schopni dokázat," myslí si ekonom Vladimír Dlouhý.

Druhé předsednictví

Pro Českou republiku půjde o teprve druhé předsednictví Evropské unii a bude mimo jiné znamenat stovky akcí, které se u nás budou muset zorganizovat.

Konat se u nás budou například zasedání diplomatů nebo summit šéfů vlád zemí Evropské unie. Vláda Petra Fialy (ODS) si stěžuje na předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO). Prý na předsednictví vyčlenil jen 1,4 miliardy, což je prý málo a navíc není nic připravené.

"Kdyby byla ta předchozí vláda nastavila realisticky rozpočet hned na začátku, tak jsme mohli mít trochu komfortnější pozici," tvrdí ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

"Babišova vláda na to předsednictví totálně kašlala a není nic připraveného, nová vláda to teď horko těžko dohání," dodává Prouza.

Související obsah

​S tím ale nesouhlasí bývalý ministr dopravy, obchodu a průmyslu Karel Havlíček (ANO). "Vše je pochopitelně připraveno bez toho, aniž by dneska do toho museli ministři nějakým výrazným způsobem zasahovat. My chceme, aby to proběhlo řádně, kultivovaně, ale nikoliv tak, že se u toho budou vyhazovat peníze," hájí bývalou vládu Havlíček.

Podle průzkumu, který si mezi současnými ministry udělal Český rozhlas, ale nejsou na předsednictví připraveni ani oni samotní. Šest jich nezná základy fungování Evropské unie, tři nevěděli ani to, kolik má členských států.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz