Zajímavosti

Česká amatérka drtí profesionálky. Na kole najezdila 50 tisíc kilometrů za rok

Česká amatérka drtí profesionálky. Na kole najezdila 50 tisíc kilometrů za rok
Kateřina Rusá Zdroj: Tom Hnida / FESTKA (se svolením)

Česká cyklistka Kateřina Rusá alias Kat Secteur měla překonat svými 50 tisíci kilometry najetými za rok 2021 výkony nejlepších světových profesionálek. Jak upozornil známý výrobce kol FESTKA, vyplývá to z údajů zveřejněných v nadnárodní atletické aplikaci Strava.

Cyklistka Kateřina Rusá měla svým výkonem 50 tisíc ujetých kilometrů za rok překonat i profesionálky, jakými jsou nizozemská závodnice Annemiek van Vleutenová soutěžící za tým Movistar nebo Italka Erica Magnaldiová z týmu Ceratizit. Zatímco první zmiňovaná sportovkyně najezdila za předchozí rok celkem 30 352 kilometrů, Magnaldiová měla ujet "jen" polovinu toho, co Češka. Konkrétně 25 472 kilometrů.

Na nevídaný výkon Rusé upozornila společnost FESTKA, tuzemský výrobce, jehož kola má mladá žena testovat. "Kdykoli jsem dělala nějaký sport, šla jsem do toho naplno. Byla jsem zvyklá hrát volejbal třeba pětkrát týdně a pořád jsem se chtěla zlepšovat. Po několika letech hledání štěstí na volejbalovém kurtu jsem se rozhodla přesednout na kolo," komentovala podle společnosti Kateřina Rusá svou zálibu v dlouhých vzdálenostech.

Související obsah

​Předloni svým celkovým nájezdem 45 678 kilometrů měla pomyslně objet zeměkouli. V loňském roce pak pokořila neuvěřitelnou hranici 50 tisíc kilometrů. V sedle prý strávila přes 2 000 hodin a v průměru najela během roku bez ohledu na počasí týdně zhruba tisíc kilometrů. A to vše prý při zaměstnání na plný úvazek.

Katce vzdálenost 50 tisíc kilometrů měla "cinknout" na Stravě předposlední den loňského roku. Téměř stovku pak ujela ještě na Silvestra "nad plán". "Pár lidí mi napsalo, že jsem je inspirovala, aby zkusili ujet 200 kilometrů na jeden zátah. Zvládli to, přestože si původně mysleli, že na to nemají. Taková zpráva člověka zahřeje u srdce," reagovala Rusá.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Kat Secteur (@kat_secteur)

Z rozhovoru, který cyklistka poskytla, vyplývá, že většina lidí jí úspěch přeje. Naráží ale i na kritiku. "Občas nějaký komentář vyznívá, jako by mi autor nepřál, že si můžu dovolit na kole trávit tolik času. Odpovídám, že každý má čtyřiadvacet hodin denně, sedm dnů v týdnu. Všichni máme času stejně, je na každém, jak s ním naloží. Je jasné, že jak si někdo jednou pořídí dítě, už tolik času nemá. Já si třeba pořád nedokážu představit, že bych se měla stát matkou, přestože věk už na to dávno mám. Setkala jsem se tedy i s komentáři, že když trávím tolik času na kole, nemůžu mít žádný osobní život. I kdybych neměla, co je komu do toho," sdělila Katka.

Spíše než posedlost je pro Katku jízda na kole koníčkem a v poslední době jedním z mála sportů, který může dělat. "Mám problémy s koleny, musela jsem přestat hrát squash, volejbal, běhat nemůžu vůbec a zimní sport je pro mě bike," vysvětlila.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz