Koronavirus

Vědci mají nové důkazy o původu covidu. Naznačují, že virus pochází z laboratoře

Vědci mají nové důkazy o původu covidu. Naznačují, že virus pochází z laboratoře
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Maďarští vědci přišli s významným objevem, díky němuž se lidstvo přiblížilo k odhalení původu koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Jejich zjištění naznačuje, že virus se do lidské populace nedostal přenosem ze zvířat, ale unikl z laboratoře.

Ke znepokojivému závěru vědci z Univerzity Loránda Eötvöse a Univerzity veterinárního lékařství dospěli na základě výzkumu vzorků DNA z antarktické půdy, v nichž našli unikátní varianty koronaviru. "Doufali jsme, že v některých vzorcích nalezneme stopy SARS-CoV-2, což by nás mohlo přivést blíže ke zjištění původu viru," uvedl autor studie István Csabai.

Vzorky byly odebrány v místě, kde se ve velkém množství shromažďují tuleni a tučňáci. "Teoreticky není vyloučeno, že tuleni, stejně jako některé jiné druhy masožravců, jako jsou kočky nebo fretky, mohou přenášet koronaviry. Je možné, že by se virus prostřednictvím nakažených ryb dostal na vyhlášený wuchanský trh s mořskými plody," pokračoval vědec.

Související obsah

​Studie ale zjistila, že příběh viru způsobujícího onemocnění covid-19 byl jiný. "Při hlubším zkoumání se ukázalo, že genetické stopy SARS-CoV-2 nemají nic společného s Antarktidou, ale spíše s kontaminací z jiných vzorků," dodal Csabai.

Při dalším výzkumu se vědcům podařilo zjistit, že hostitelskými druhy jsou člověk, opice a čínský křeček, virus ale s největší pravděpodobností nepochází od nich, ale z buněčných kultur. Ty se běžně používají při virologických experimentech v laboratořích. 

Vědci prohledávali vzorky odebrané z půdy ještě před prosincem 2019, přesné datum odebrání je ale chybějícím vzorkem skládačky. "S jistotou víme jen to, že identifikovaný genom SARS-CoV-2 je nejvíce podobný nejstaršímu známému kmeni, ale není s ním totožný, a že DNA byla extrahována a odeslána k sekvenování v prosinci 2019. V závislosti na tom, kdy byly vzorky odebrány, by nás studie mohla přiblížit k pochopení původu pandemie," konstatoval Csabai.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz