Zajímavosti

Vesmírná kolize se blíží, do Měsíce narazí zbytky čínské rakety

Vědci před nedávnem oznámili, že na začátku března dojde ke srážce Měsíce s cizím objektem. Podle odborníků se mělo jednat o druhý stupeň rakety Falcon 9 od společnosti SpaceX. Teď se však přišlo na to, že do Měsíce narazí zbytky čínské rakety z lunární mise Chang'e 5-T1.

Zbloudilá raketa, která se má 4. března srazit s Měsícem, byla podle NASA chybně identifikována jako druhý stupeň rakety SpaceX Falcon. Jedná se přitom o zbytky čínské rakety z lunární mise, informuje CNN.

Objekt, který má zasáhnout Měsíc, byl poprvé objeven Billem Grayem, nezávislým výzkumníkem, který se zaměřuje na orbitální dynamiku a vývoj astronomického softwaru. V roce 2015 raketu identifikoval jako druhý stupeň Falconu 9 od společnosti SpaceX, který byl v témže roce použit k vypuštění americké observatoře Deep Space Climate Observatory neboli DSCOVR.

"Já i další výzkumníci jsme objekt identifikovali jako Falcon 9. Objekt byl jasný a pohyboval se po správné dráze," uvedl dříve Gray.

Související obsah

​Nyní však přišel s tím, že se původně spletl. Dalším zkoumáním totiž zjistil, že se nejedná o Falcon 9, ale zbytky z čínské lunární mise Chang'e 5-T1, která odstartovala v říjnu 2014 na raketě Long March 3C.

"Analýza vedená Centrem pro studium objektů v blízkosti Země naznačuje, že objekt, u kterého se očekává, že narazí na odvrácenou stranu Měsíce 4. března, je pravděpodobně čínský posilovač Chang'e 5-T1 vypuštěný v roce 2014," informovala o víkendu také NASA.

Očekává se, že stupeň rakety dopadne na Měsíc 4. března. Dopad však bude na odvrácené straně Měsíce, a nebude tak viditelný ze Země. Raketa se pravděpodobně při dopadu rozpadne a vytvoří kráter o průměru asi 10 až 20 metrů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz