Ekonomika

Pandemie většině Čechů "ušetřila". Místo nákupů byli doma

Pandemie většině Čechů "ušetřila". Místo nákupů byli doma
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Český statistický úřad zveřejnil shrnutí roku 2020, ze kterého vyplývá, za co Češi nejvíce utráceli v době pandemie. Spotřeba domácností se snížila, ušetřily totiž na obuvi i oblečení.

Kvůli pandemii byli Češi společně se svými peněženkami uvězněni doma. Jejich spotřeba proto klesla téměř o 8,7 procenta, což zbrzdilo výkon celé ekonomiky. Po rozvolnění na jaře ekonomika částečně ožila, ale stále zaostávala o 2 procenta za svým vrcholem v roce 2019.

Nevíce rodiny ušetřily za návštěvy restaurací a za cestování, odpustily si také nákupy, ty přitom představují skoro 45 procent celkové spotřeby. Lidé neutráceli za nové boty, oblečení, ale ani za hračky nebo například za knihy.

Statistika a srovnání spotřeby domácností Zdroj: ČSÚ

​Nic však nemá jen jednu stranu, některé výdaje se Čechům naopak zvedly. Nikoho nepřekvapí, že se jednalo hlavně o léky, ale také mobilní tarify, účty za internet nebo o samotnou útratu za energie všeho druhu.

Související obsah

​O něco více ze svých peněženek lidé vydali na potraviny, to však bylo velmi málo znatelné. O 12 procent klesly výdaje na nealkoholické nápoje, alkohol si však Češi odmítli odepřít.

Statistika a srovnání spotřeby domácností Zdroj: ČSÚ

​V rámci celé Evropské unie se meziročně výdaje snížily o 8,1 procenta. Pokles spotřeby v Česku tak byl nadprůměrný. "Nejvíce byly v roce 2020 zasaženy převážně středomořské státy se silnou rolí cestovního ruchu. Na Maltě, v Chorvatsku, ve Španělsku a v Řecku klesly domácnostem celkové spotřební výdaje o více než 15 procent," zveřejnil magazín Českého statistického úřadu Statistika&My.

Statistika a srovnání spotřeby domácností Zdroj: Eurostat

​Rok 2021 znamenal částečný návrat do normálu a pro Čechy představoval šanci vrátit se ke starému životu. Otevřely se obchody a opět se objevila možnost cestovat, služby však zůstaly dlouhodobě omezené, což některé rodiny také ovlivnilo.

Další vlna zdražování zasáhne prakticky vše:

eska, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz