Zahraničí

Ukrajina patří k zemím s nejnižšími cenami. Pro Ukrajince je ale drahá

Ceny na Ukrajině jsou jedny z nejnižších v Evropě. Na nákupy tam jezdí i obyvatelé sousedních zemí. Pro většinu Ukrajinců jsou ale tamní ceny poměrně vysoké. Mají totiž vůbec nejnižší platy v Evropě. S hrozícím vojenským konfliktem by se situace mohla ještě zhoršit.

Štáb TV Nova nakupoval ve městě Užhorod pár kilometrů od hranic se Slovenskem. Pro Čechy jsou ceny poměrně výhodné. Nákup základních surovin, který by v Česku vyšel asi na 470 korun, na Ukrajině stál v přepočtu asi 322 korun.

Máslo stojí v přepočtu zhruba 35 korun. Kilo pšeničné mouky tam koupíte asi za 15 korun. Ceny mléka, sýrů nebo jogurtů jsou ale podobné těm našim. Pivo je na Ukrajině dražší než v Česku, za lahev stejné značky zaplatíte asi o pět korun více.

V porovnání s Českem jsou levnější třeba i jízdenky na městskou hromadnou dopravu. Základní lístek na autobus se dá na Ukrajině koupit v přepočtu asi za tři koruny. Litr benzínu na Ukrajině vyjde asi na 25 korun. Jenže co je levné pro nás, není levné pro běžné Ukrajince.

Související obsah

"Myslím, že ceny jsou hodně podobné těm evropským. Pro nás jsou ale velmi vysoké," řekla dotazovaná žena. "V Evropě jsou ceny poměrně stejné. Jediný podstatný rozdíl je v platech," odpověděl muž.

Ukrajinci berou v přepočtu v průměru kolem 11 tisíc korun, to je nejméně v Evropě. Vzhledem k tomu, že měsíční nájem rodinného bytu v centru města vyjde asi na 11,5 tisíce korun, většina obyvatel musí přežívat od výplaty k výplatě. Ještě hůř jsou na tom ukrajinští důchodci. Průměrný důchod je v přepočtu asi jenom 1 500 korun.

"Lidé by se měli sjednotit a jít proti vládě. Takové důchody a mzdy jsou hrůza," popsala žena. S hrozbou vojenského konfliktu s Ruskem se objevily obavy, že by mohla oslabit měna, tedy hřivna, a ceny by se mohly ještě zvednout.

ph, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz