Počasí

Extrémní únor se bude loučit slunečnou oblohou, ale dorazí i ranní mrazy

Extrémní únor se bude loučit slunečnou oblohou, ale dorazí i ranní mrazy
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Únor je největrnějším měsícem od ledna 1993, teplotně a srážkově nadprůměrný. Jeho úplný závěr přinese převážně slunečnou oblohu, mrazivé noci a mírný vítr o rychlosti do 20 km/h. Ve čtvrtek bude větrno na horách a na severovýchodě území – tam budou nárazy větru dosahovat rychlosti 70 km/h, v pátek v Čechách s nárazy větru kolem 55 km/h.

Svatý Matěj ledy láme

V kalendáři 24. února najdeme svatého Matěje, k němu se váže mnoho pranostik. Zřejmě tou nejznámější je ta, že sv. Matěj ledy láme. Na Matěje letos naměříme na jižní Moravě až 14 °C a to díky teplému jižnímu proudění, které se sem přechodně dostane kolem tlakové výše, která bude postupovat do Evropy východní a přinese méně oblačnosti.

Už večer bude od západu docházet k přibývání oblačnosti spojené s dalším přechodem studené fronty. V pátek bude oblačno až zataženo, místy přeháňky, na horách během dne od středních poloh srážky sněhové. Během odpoledne se bude oblačnost protrhávat –⁠ místy až na polojasno. Ranní teploty budou klesat na 3 až -1 °C. Denní teploty vystoupají na 4 až 8 °C, na jihovýchodě až na 10 °C. Foukat bude mírný až čerstvý západní vítr, v Čechách s nárazy kolem 55 km/h.

O víkendu mírný vítr

Od začátku února bylo na stanici Praha-Ruzyně pouze šest dnů, kdy nejnižší ranní teploty klesaly pod bod mrazu – nejchladnější noc přinesl 14. únor s minimální teplotou na -4,5 °C. Závěr měsíce tuto řadu rozšíří. Během víkendu bude počasí v Česku pod vlivem tlakové výše, která bude přinášet malou oblačnost.

Noci budou mrazivé – teplota i v nížinách bude při malé oblačnosti klesat až k -5 °C. V sobotu bude zpočátku dne oblačno, místy nás čekají sněhové přeháňky, během dne ubývání oblačnosti na polojasno. Ranní teploty 0 až -4 °C. Denní teploty 3 až 7 °C. Mírný severozápadní vítr o rychlosti do 20 km/h. V neděli bude jasno až polojasno. Ranní teploty 0 až -5 °C. Denní teploty 3 až 7 °C. Mírný severozápadní vítr o rychlosti do 20 km/h.

Související obsah

​​Od neděle na horách napadlo přes 40 cm sněhu

Letos v únoru na stanici Praha-Ruzyně zatím bylo 15 dnů s nárazy větru o rychlosti přes 50 km/h. 17. února se poryvy větru zastavily na 100,9 km/h. V nížinách se o slovo začíná hlásit jaro, ale na horách od neděle napadlo až 40 cm sněhu – např. na Černé hoře v Krkonoších 42 cm a celkem tam leží 189 cm, na Blatném vrchu na Šumavě 25 cm a celkem tam leží 184 cm sněhu.

Začátek března daleko klidnější

Hluboké tlakové níže, které přinášely velký rozdíl tlaku vzduchu, a tím větrné počasí, se budou nad Atlantikem vytvářet i nadále, ale postupovat budou severnější drahou a počasí ve střední Evropě se bude v první březnové dekádě více dostávat pod vliv tlakových výší. To vždy znamená klidnější charakter počasí – méně oblačnosti i srážek se slabým nebo mírným větrem. Nejsilnější březnové poryvy větru jsme naměřili 2. března v roce 2008, kdy nás zasáhl orkán Emma – na Labské boudě vítr v nárazech dosáhl rychlosti 194,7 km/h.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz