Ekonomika

Válku na Ukrajině pocítí i Češi. Připravte se na zdražení všeho, varují ekonomové

Češi by se měli připravit na druhé kolo inflace, po té pandemické se přidá i tzv. válečná. Kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu je podle ekonomů potřeba počítat s tím, že zcela jistě přesáhne deset procent. Jako první to pocítíme při nákupu pohonných hmot, postupně ale zdraží úplně všechno. Jak vysoce ceny narostou, bude záležet na dalším vývoji vyhroceného konfliktu.

Ruská invaze na Ukrajinu s sebou přináší i velké zdražování. Směr, jaký nastoluje, označují ekonomové za silně "negativní a proinflační". První dopady na světovou ekonomiku lze pozorovat už nyní. "Výrazně zdražuje cena komodit, a to jak energetických, tak zemědělských. Investoři opouští akcie a kryptoměny a stahují se do drahých kovů," hodnotí aktuální situaci na trzích ekonom Štěpán Křeček.

Vpád ruských vojsk do sousední země vyvolal paniku na burzách. Ta ruská přes den podle Křečka zaznamenala ztrátu okolo 40 procent. Výrazně oslabila i ruská měna, na hodnotě také začaly ztrácet další menší měny, včetně české koruny. Cena ropy překonala úroveň 100 dolarů za barel. "Podobná situace je i u plynu, elektřiny a dalších komodit," upozorňuje Křeček.

Od dramatického zdražování ropy a zemního plynu se pak odvíjí i vše ostatní. "Cokoliv, co spotřebováváme, ať už je to koupený rohlík, svetr, automobil, nebo jízdenka na MHD, v sobě má nějakým způsobem zakomponované tyto dvě suroviny. Podstatná část i takové elektřiny se vyrábí prostřednictvím plynu," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​​Podle něj je nezbytné připravit se na zdražování, které bude plošné. "V letošním roce je zřejmě potřeba počítat s tím, že průměrná celoroční inflace přesáhne deset procent, bude tedy dvouciferná," upozorňuje. "Po té pandemické přijde tzv. válečná. Ty dvě inflace se budou sčítat, takže o to výraznější a vleklejší enormní zvyšování cen bude. Zdraží úplně všechno," dodává.

Už nyní je jasné, že jako první pocítí zdražování řidiči. Podle o něco optimističtějších scénářů by mohlo dojít ke zdražení benzínu a nafty o dvě až tři koruny za tři týdny. "V nejbližších dnech lze očekávat dramatický nárůst cen pohonných hmot. Rychle to zřejmě půjde ke 40 korunám za litr," predikuje Kovanda, jak by situace mohla vypadat za několik týdnů. Odhady jsou ale v tuto chvíli velmi orientační. Zásadní nyní bude, jakým směrem se válka na Ukrajině bude dál vyvíjet.

Související obsah

Nejlepší by podle ekonomů bylo, kdyby se celá situace uklidnila a Putin stáhl svá vojska. Válka s sebou nic dobrého nepřinese. "Kvůli tomuto konfliktu lze očekávat, že inflace v dalších měsících skokově naroste. Řidiči se tak budou muset připravit na zdražování benzínu, lidé zažívající energetickou krizi přejdou do energetické megakrize, kdy opět může dojít ke zdražování jejich tarifů," vyjmenovává hlavní problémy Křeček. "Když zdraží pohonné hmoty, zdraží doprava, to má vliv na další celou řadu položek ve spotřebním koši a speciálně pak budou zdražovat potraviny," dodává. Zmiňuje zejména rýži, kukuřici, sóju a obilí.

"I bez války by plošné zdražení potravin letos mohlo činit až deset procent," upozorňuje Kovanda. Nárůst u spotřebitelských cen však podle něj naštěstí nebude okamžitý. Co se energií týče, dodavatelé mají často nakoupeno dopředu. Pokud by válka brzy pominula a nerozšířila se za hranice Ukrajiny, bylo by to nejen pro Česko nejlepší. Odhadovat další vývoj vyhroceného konfliktu je však podle Křečka jako "střelba na pohyblivé terče". 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz