Automobilky

Jak válka na Ukrajině zdrtí automobilový svět? Krize se obává i Škodovka

Jak válka na Ukrajině zdrtí automobilový svět? Krize se obává i Škodovka
Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině a ekonomické sankce Západu vůči Rusku můžou mít velký dopad i na automobilový průmysl a způsobit vedlejší škody výrobcům aut i dodavatelům dílů v Evropě, USA i Asii. Upozorňuje na to například portál NBC News. Válka může výrazně postihnout i Škodovku, která má fabriky v Rusku i na Ukrajině.

Rusko je jedním z největších světových dodavatelů několika klíčových kovů, včetně palladia a niklu, které se používají při výrobě aut po celém světě. Je také velkým a důležitým trhem pro řadu automobilek a některé mají v Rusku i svoje továrny - například koncerny Stellantis, Volkswagen nebo Toyota. Škodovka vyrábí několik svých modelů jak v ukrajinském městě Solomonovo, tak v ruských závodech Nižnij Novgorod a Kaluga.

Další nedostatek zdrojů?

Celý automobilový průmysl může opět postihnout nedostatek zásadních zrdrojů. Nikl je důležitou surovinou pro výrobu lithium-iontových baterií, palladium se zase používá v katalyzátorech aut se spalovacími motory a Rusko patří mezi jejich největší světové dodavatele.

Vzhledem k tomu, že nejméně čtvrtina dílů používaných ve vozidlech vyrobených v Rusku pochází ze zahraničí – včetně USA – by tyto montážní závody mohly mít problémy s pokračováním v provozu, dokud budou uplatněny sankce, podle analytiků a představitelů průmyslu.

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin odpověděl na sankce Západu přerušením dodávek palladia, "automobilky by musely najít alternativní dodávky, jinak by nebyly schopny vyrábět vozidla se spalovacími motory," upozorňuje hlavní automobilový analytik poradenské společnosti Guidehouse Insights Sam Abuelsamid pro zpravodajský portál NBC News.

Cena palladia po ruské invazi na Ukrajinu navíc rychle stoupá a automobilky by se podle analytiků musely rozhodnout, zda rostoucí náklady ponesou samy, nebo je promítnou do cen aut, které už tak dosahují rekordních úrovní.

Související obsah

​Pokud by došlo k omezení dodávek niklu, mohlo by to zase výrazně zpomalit nebo zdražit výrobu baterií pro elektromobily.

Továrny v Rusku i na Ukrajině

Sankce budou mít dopad převážně na evropské a také na některé asijské výrobce automobilů," upozorňuje šéf americké společnosti AutoTrends Consulting Joe Phillippi.

Je mezi nimi několik významných evropských automobilek. V Rusku mají továrny Volkswagen, Renault i Stellantis, pod který patří například značky Peugeot, Citroën, Opel, Jeep či Fiat.

"Míra dopadu na naše obchodní aktivity v dotčených zemích je průběžně zjišťována. Co se týče veškeré činnosti v místě dění, bezpečnost a integrita našich zaměstnanců je naší nejvyšší prioritou," sdělila zatím neurčitě mluvčí Škoda Auto Martina Špittová.

Škodovka zároveň vyjádřila velké obavy a znepokojení nad ruským útokem a doufá v rychlé zastavení nepřátelských akcí a návratu k diplomacii. Víc se však zatím vyjadřovat nechce.

Na Ukrajině pro Škodovku montuje tamní firma Evrocar modely Fabia, Karoq, Kodiaq i Superb. V Rusku pak Škodovka vyrábí sedan Rapid s exkluzivním designem pro tamní trh a také Octavii, Karoq a Kodiaq. Vloni v obou svých ruských závodech vyrobila víc než 87 000 vozů a přibližně 96 000 motorů.

Hrozba pro automobilky i dodavatele dílů

V ruském městě Kaluga, které leží v centrální části Ruska, zhruba 180 km jihozápadně od Moskvy, se vyrábí i některé volkswageny a audi, továrnu na užitkové vozy tam má také Stellantis spolu s Mitsubishi a ve městě sídlí i důležití dodavatelé dílů pro automobilky Continental, Magna nebo Visteon.

Související obsah

​Stellantis chtěl ze závodu poblíž Moskvy rozjet výraznější export vyráběných dodávek a dalších aut na Západ. V plánu byla i výroba převodovek pro další trhu. Strategii ale bude nejspíš muset přehodnotit. "Pokud nebudeme moci závod zásobovat, budeme muset buď převést výrobu jinam nebo ji prostě omezit," podotkl pro The Wall Street Journal šéf koncernu Carlos Tavares.

Podle portálu Automotive News Europe má velké obavy z krize i francouzská Renault Group, která má zároveň kontrolní podíl v ruské společnosti AvtoVAZ vyrábějící automobily značky Lada. Vedení ruské automobilky ale vzkazuje, že u většiny dílů si vystačí s lokálními zdroji a například u mikročipů už se pohlíží po alternativních dodavatelích.

Související obsah

​Větší obavy už vyjádřila jiný ruský automobilový konglomerát GAZ Group, který má 18 výrobních závodů v osmi různých regionech Ruska a je tam předním výrobcem užitkových a nákladních vozů nebo autobusů. GAZ vzkázal, že v případě sankcí bude muset zastavit výrobu.

O svoje investice se kvůli sankcím a dalšímu vývoji obává i Mercedes-Benz Group, která v Rusku investovala přes 250 milionů eur do továrny na výrobu luxusních sedanů a SUV třídy E. Otevírala ji v roce 2019 zhruba hodinu jízdy severně od Moskvy. Mercedes zatím vzkázal jen to, že je je v neustálém kontaktu s vedením svého výrobního závodu.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události