Zahraničí

Může za chováním Putina stát covid? Vykazuje příznaky mozkové mlhy, tvrdí experti

Může za chováním Putina stát covid? Vykazuje příznaky mozkové mlhy, tvrdí experti
Putin druhý den bombardování: Chci pochválit ruské vojáky a důstojníky Zdroj: ENEX

O zdravotním stavu Vladimira Putina se spekuluje už několik let a po zahájení invaze na Ukrajinu se toto téma probírá obzvlášť intenzivně. Hovoří se zejména o jeho duševním stavu, který mohla zhoršit izolace v době pandemie. Koronavirus dokonce mohl ve změně jeho chování sehrát velkou roli. Objevily se totiž názory, že se může jednat o projev tzv. dlouhého covidu, konkrétně příznaku zvaného mozková mlha.

O Putinově zdraví se do velké míry pouze spekuluje – jeden z nejmocnějších mužů světa nemá ve zvyku dávat na obdiv své slabiny. V minulosti se opakovaně objevovaly zprávy o tom, že trpí rakovinou nebo Parkinsonovou chorobou, nyní po útoku na Ukrajinu se řeší především jeho duševní stav.

Americká instituce The Council For Foreign relations se domnívá, že za podivným chováním ruského prezidenta může stát mozková mlha vyvolaná dlouhotrvajícím covidem. "Na počátku pandemie se zjistilo, že u malého počtu lidí, kteří byli pozitivně testováni na covid-19, došlo k náhlým změnám chování včetně zmatenosti, deliria a agitovanosti," vysvětlil deníku Daily Mail ředitel společnosti Medicine Direct Hussain Abdeh.

Související obsah

​Pacienti, kteří trpí duševními problémy v důsledku covidu, často ztrácí kontakt s realitou a mohou přeceňovat vlastní schopnosti. "Dlouhý covid jistě může ovlivnit vaše duševní zdraví. Má vliv na schopnost lidí vrátit se do normálního života a vykonávat práci," doplnil praktický lékař Paul Ettlier. "Může způsobit neschopnost činit jasná rozhodnutí a mozkovou mlhu, která vede k pocitům zmatenosti," dodal.

Není ale vůbec jasné, zda Putin covid-19 prodělal. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům sdělil, že je prezident naprosto zdravý. Vakcína Sputnik, kterou je Putin naočkovaný, nicméně není považovaná za příliš spolehlivou a poté, co v září lidé z jeho nejbližšího okolí měli pozitivní testy, zmizel na dlouhou dobu z dohledu.

Putin je příčetný, tvrdí psycholog

Podle psychologa Jeronýma Klimeše Putin zřejmě nebude zcela psychicky zdravý. Domnívá se však, že je ruský prezident naprosto příčetný a uvědomuje si, čeho se dopouští.

Související obsah

​"Lidé si myslí, že když člověk dělá velké životní chyby, tak musí být nemocný. Je třeba si uvědomit, že nejvíc životních chyb nedělají nemocní lidé, ale naopak zdraví lidé. To, co dneska vidíme, není projev choré mysli, ale špatné rozhodování člověka, který je v podstatě zdravý," tvrdí Klimeš.

"Nemyslím si, že by tu byla nějaká akutní nemoc, která ho sužuje. Spíš se nechal vyhecovat. Do pár let musí skončit jeho vláda, rád by za sebou zanechal nějakou velkou tečku. Chce udělat velký čin, na který se bude dlouho vzpomínat. Myslím, že kdyby stál před soudem, brali by ho jako zcela příčetného. On ví, že rozpoutává válku. Není nemocný tak, že bychom ho museli omezit na způsobilosti," dodal psycholog.

Celý rozhovor s Jeronýmem Klimešem si můžete poslechnout na konci reportáže:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz