Domácí

Raději na frontu než do vězení. Příběh Čecha, který chce válčit na Ukrajině

Raději na frontu než do vězení. Příběh Čecha, který chce válčit na Ukrajině
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Chuť pomoct Ukrajině zasažené válkou mezi Čechy roste. Jedním z nich je pan Albrecht ze severočeského Děčína, který se rozhodl poslat dopis prezidentu Zemanovi. V něm píše, že se chce zapojit do bojů na Ukrajině, přestože mu v Česku hrozí vězení.

Panu Albrechtovi bude zanedlouho 33 let, žije v Děčíně a chtěl by se přidat k bojům na Ukrajině, i když sám není v dobré životní situaci. Kvůli dluhům mu totiž hrozí několikaměsíční vězení. Místo do věznice by šel ale raději na frontu, kde by podle svých vlastních slov mohl odčinit své minulé skutky.

Rozhodl se proto napsat dopis přímo prezidentovi Miloši Zemanovi, ve kterém žádá o možnost se připojit k bojům. "Nejradši bych se odebral na místo boje, kde budu moct alespoň minimálně pomáhat. Rád bych udělal něco, čím bych vylepšil svůj dosavadní, špatně vedený život," píše v dopise pan Albrecht.

Související obsah

Sám přitom vojenské zkušenosti nemá, a jak přiznal, nikdy nebyl ani členem aktivních záloh. Je však ochotný se zapojit i jinak, například jako dobrovolník pomáhající při úklidu suti nebo při práci s uprchlíky. K tomu ale podle svého vyjádření potřebuje nejprve povolení prezidenta.

V současnosti je totiž služba ve vojsku jiného státu nezákonná. Každému, kdo by odcestoval s úmyslem přidat se k armádě cizí země, hrozí až pětiletý trest. Jediným, kdo může udělit českým občanům výjimku, je prezident.

Související obsah

Hlavní motivací je pro pana Albrechta odpor k válce. "Není to správně a mělo by se to co nejdříve uklidnit. Věřím tomu, že tam je spousta lidí, kteří očekávají pomoc, a myslím si, že mám dost sil na to, abych ji poskytl," sdělil pan Albrecht. Doufá také, že se mu podaří strhnout další nadšence, kteří se s ním přihlásí do boje.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz