Domácí

Česko zasáhla rekordní inflace. Válku ale teprve pocítíme, varují ekonomové

Česko se potýká s vážnými ekonomickými problémy. Kromě vysokých cen pohonných hmot Čechy nadále ohrožuje také inflace. Ta v únoru zrychlila svůj meziroční růst na 11,1 procenta. Oproti lednu vzrostly ceny v obchodech o 1,3 procenta.

Rychlý nárůst inflace zaskočil i odborníky. Ti sice očekávali vysokou inflaci, růst o 11,1 procenta však odhady expertů dalece přesáhl. Oproti lednu tak ceny v obchodech průměrně vzrostly o 1,3 procenta. V porovnání s loňským únorem je zboží dražší dokonce o více než desetinu. Jde o nejvyšší nárůst od června 1998, kdy se Česko setkalo s 12procentní inflací.

Z údajů prezentovaných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) stojí za zdražováním především náklady na bydlení. Zejména je na vině růst cen tepla, teplé vody a tuhých paliv, tedy například uhlí. Spolu s nimi jsou také viníkem pohonné hmoty. Tam ceny meziměsíčně vzrostly o znepokojivých 31 procent.

Související obsah

Vyšší ceny se projevily i v potravinách. Nejvíce zdražily obiloviny, a to o 11,3 procenta. Po nich se růst cen dotkl také mlékárenských výrobků, které průměrně zdražily o 8,8 procenta. V případě zeleniny poskočily ceny vzhůru o rovných 8 procent.

Inflace navíc roste dlouhodobě bez náznaků zpomalování. "Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému únoru o více jak 11 procent. Meziroční růst cen zrychluje od loňského července, tedy již osm měsíců v řadě," uvedl ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek.

Související obsah

I když by se mohlo zdát, že na vině je právě probíhající konflikt na Ukrajině, ekonomové na jeho dopady teprve čekají. "Únorová meziroční inflace ve výši 11,1 procenta ještě nebyla poznamenána invazí na Ukrajinu," uvedla na twitteru předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Varuje, že v březnu bude ekonomická situace ještě horší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz