Zahraničí

Až 17 letadel s municí denně. Ukrajina dostala pomoc za miliardy korun

Česko, Německo, ale i Spojené státy americké a další země pomáhají Ukrajině nejen humanitárně, ale i vojensky. A podle prezidenta Zelenského jsou právě zbraně v boji proti invazi ruských vojsk nejvíce potřeba.

Humanitární, ale i vojenská pomoc. Česká republika a další státy Evropské unie s dodávkami zbraní na Ukrajinu nepolevují.

"Česká republika poslala celkem pět dodávek vojenského materiálu darovaného Ministerstvem obrany České republiky v hodnotě přesahující 650 milionů korun," řekl pro TV Nova mluvčí ministerstva obrany Jakub Fajnor.

Jedná se o 4 006 kusů dělostřelecké munice ráže 152 mm, tisíce pušek a pistolí spolu s miliony nábojů a z důvodu bezpečnosti blíže nespecifikovanou těžkou techniku.

Poprvé v historii Evropská unie schválila vojenskou pomoc pro mimounijní stát. Hodnota dodaných zbraní ze zemí Evropské unie je vyčíslena celkem na 11 miliard korun.

Související obsah

​"Německo má velmi úzké obchodní vazby s Ruskem, byl v sázce Nord Stream-2, ale i samozřejmě další dodávky plynu Nord Stream-1," upozornil na jedno z úskalí evropských dodávek bezpečnostní odborník Andor Šándor.

Z počátku Německo odmítalo podporovat zbrojení Ukrajiny. Tři dny ruské agrese ale stačily k tomu, aby kancléř Olaf Scholz schválil mimořádnou dodávku. Berlín poskytl Kyjevu 500 kusů protiletadlových střel Stinger a 1 000 protitankových zbraní. Dále chce také poslat 2 700 protiletadlových raket typu Strela.

S dodávkou německých zbraní ale Ukrajina spokojená není. Německo prý dovezlo zbraně rezavé a neschopné boje.

Ze Spojených států přistává v Polsku až 17 letadel denně. Jejich úkol je jediný. Dovézt zbraně z Ameriky. Polsko je proto klíčovou zemí pro dodávky vojenského materiálu Ukrajincům. Země je také připravena poskytnout své stíhačky MiG-29.

Související obsah

​Drony Bayraktar TB2 z Turecka jsou jednou z nejúčinnějších zbraní proti ruské armádě. Pomáhají Ukrajincům ničit ruské tanky, bojová vozidla pěchoty i protiletadlové systémy. Polsko plánuje jejich nákup a následnou dodávku na Ukrajinu.

S výjimkou Maďarska se rozhodlo poskytnout pomoc celkem 28 západních států.

TN.cz, Natálie Vašková, vbo

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz