Zajímavosti

Režisérka popsala poslední dny Karla Gotta. Prozradila, čím ji překvapil

Gottův odkaz dokáže lidi v těžkých dobách povzbudit a posílit. Ve čtvrteční Snídani s Novou to prohlásila Olga Malířová Špátová, režisérka dokumentárního filmu Karel. Přidala zajímavosti z natáčení a prozradila, jak se Mistr choval poslední dny. Pro fanoušky má i speciální dárek. Už v létě má vyjít DVD s 50 minutami dalších unikátních scén, které se do filmu nevešly.

Celovečerní dokumentární film Karel přináší ojedinělý pohled do soukromí a do duše Karla Gotta. Režisérka Olga Malířová Špátová natáčela s Karlem Gottem po dobu jednoho roku a díky jeho upřímné otevřenosti vznikl nezvykle osobní, až intimní pohled na život slavného zpěváka, jaký se doposud široké veřejnosti ani jeho skalním příznivcům nenaskytl. Zároveň v něm nechybí Gottův nadhled a humor. Zpěvákův přístup k životu byl podle Špátové léčivý, a Gottův odkaz tak může lidi v této době posílit a rozradostnit.

I proto už brzy vyjde speciální DVD, které může i v dnešní době diváky potěšit. Vyjde okolo narozenin a bude zahrnovat 50 minut scén, které se do filmu nevešly. "Je to 13 až 14 scén," sdělila Špátová s tím, že nechybí okamžiky rodinné, z Velikonoc ani profesní.

Scény mají navázat na celovečerní film Karel, který zachycuje zásadní okamžiky Mistrova života. "Člověk touží, aby to bylo silné a autentické, aby to bylo lidské," okomentovala dokument Špátová. Zásadní pro natáčení reálných výjevů byla důvěra, které se Špátové dostalo snad i díky předchozí spolupráci s Karlem Gottem. "Pro mě bylo velmi důležité, že oba (Karel a Ivana Gottovi) film chtěli a spolupracovali," dodala.

Související obsah

​I tak ale Špátovou překvapilo, jak blízko k tělu si ji zpěvák pustil. Obzvlášť poté, co do života jeho i celé rodiny zasáhla vážná nemoc. "Neobával se mě vzít do velmi křehkých situací, například do nemocnice. Velice si ho za to vážím," řekla dokumentaristka. "Věděl, že jsou lidé nemocní a prožívají stejnou diagnózu, odcházejí jim rodinní příslušníci, a tak by je svým postojem mohl posílit," vysvětlovala, proč se zřejmě odhodlal ukázat tak velkou část svého soukromí.

Za poslední dva měsíce jeho života spolu natáčeli zhruba čtyřikrát. "Zpětně mě dojímá, jak si nestěžoval," svěřila se. "Každé natáčení jsme měli pocit, že je to naposledy. Loučili jsme se," dodala. Viděla prý, jak zpěvák tvorbu filmu svým způsobem potřebuje. I když prožíval velmi těžké chvíle, k lidem se prý vždy choval hezky a posiloval je.

Dokument vznikl jako týmová práce. "Často jsme se dívali na natočený materiál," vysvětlila Špátová s tím, že Karel Gott pak jednotlivé scény svým způsobem "bodoval". Zajímal ji názor "hrdiny filmu", ale zároveň dávala i na svou intuici, a vznikl tak velmi silný celovečerní film. Ten diváci TV Nova mohou sledovat i na Voyo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz