Domácí

V Dukovanech přibyde nový blok. Oznámil to premiér Fiala

Premiér Petr Fiala, ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) navštívili ve čtvrtek jadernou elektrárnu v Dukovanech, kde jednali o budoucnosti jaderné energetiky v Česku. Členové vlády tam také oznámili zahájení tendru na výstavbu nového jaderného bloku.

Vládní delegace oznámila zahájení tendru na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Přihlásily se do něj firmy z Francie, Jižní Koreje nebo ze Spojených států. Naopak už předem z něj kvůli bezpečnostním rizikům byly vyloučené firmy z Číny nebo Ruska.

Nový dodavatel bude vybrán do konce roku 2024. Zkušební provoz nového jaderného bloku by se měl spustit v roce 2036. Částka za novou stavbu je odhadována na zhruba 160 miliard korun.

Související obsah

Jde o největší investici České republiky v jejích novodobých dějinách. "Chceme udělat další krok k tomu, aby Česká republika byla energeticky soběstačná, abychom rozvíjeli dobrým a správným směrem naši energetickou politiku," řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Česko má v současné době celkem šest jaderných bloků. Dva z nich se nacházejí v Temelíně na jihu Čech a zbylé čtyři jsou v Dukovanech.

Výstavba nového jaderného bloku má podle plánů zabrat minimálně patnáct let. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

sam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz