Zahraničí

Hackeři se dostali na web ruského ministerstva. Státní bankrot Ruska se blíží, napsali

Hackeři se dostali na web ruského ministerstva. Státní bankrot Ruska se blíží, napsali
Anonymous | Zdroj: profimedia.cz

Na začátku invaze na Ukrajinu vyhlásila hackerská skupina Anonymous válku ruské propagandě. Významný počin se jí povedl v noci na čtvrtek, kdy na webu ministerstva pro mimořádné události zveřejnila informace o válce na Ukrajině.

Hackeři skupiny Anonymous v noci zaútočili na ruské ministerstvo pro mimořádné události. Po otevření stránky se tak návštěvníci mohli dočíst například to, kolik ruských vojáků dosud padlo na Ukrajině.

"Jak může Rus získat milion. Nevěřte ruským médiím, ta lžou. Úplné informace o válce na Ukrajině. Státní bankrot Ruska se blíží. Na Ukrajině za dobu války padlo přes 13 000 ruských vojáků. Na Ukrajině ruská armáda ostřeluje," to vše hlásaly články zveřejněné hackery.

Ministerstvo muselo stránky odstavit z provozu. "Omlouváme se, web je dočasně nedostupný. Probíhají technické práce," napsalo na svůj web. 

Ruská média kontroluje federální úřad Roskomnadzor, který cenzuruje zprávy hovořící v neprospěch Ruska. V souvislosti s děním na Ukrajině je přijatelná jen formulace "speciální vojenská operace", tedy označení, které užil Putin ve svém projevu 24. února. Za porušení zákona hrozí až 15 let vězení.

Policie kvůli zákonu o "diskreditaci ruské armády" zatýká i civilní obyvatele, například novinářka a televizní producentka Marina Ovsjannikovová dostala pokutu 30 000 rublů (přes 6 000 korun) za transparenty s nápisem "stop war".

Jak funguje skupina Anonymous a jakým způsobem hackuje ruský internet:

niká, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz