Válka na Ukrajině

Nad východní částí Ukrajiny je bezletová zóna. Vyhlásilo ji ale Rusko

Rusko vyhlásilo bezletovou zónu nad Donbasem. Přihlásilo se tak o právo kontrolovat tamní nebe a sestřelit každý letoun, který by se nad územím objevil. O vyhlášení bezletové zóny nad celou Ukrajinou přitom prezident Zelenskyj prosí Západ téměř od začátku invaze. NATO se ale obává, že by se tak otevřeně zapojilo do konfliktu.

Vyhlášení bezletové zóny si přeje téměř celá Ukrajina. Mohlo by to kromě jiného zajistit i větší bezpečí při evakuaci civilistů. Rusko, alespoň v případě Doněcké a Luhanské oblasti, Západ předběhlo. Radost z toho mají hlavně separatisté.

"Z vojenského hlediska – pokud jde o některé systémy protivzdušné obrany, my je nepotřebujeme, stačí, když Rusko ovládá oblohu. Vytvoří, jak se říká, deštník nebo kopuli bezletové zóny nad našimi republikami," řekl velitel lidové milice doněckých separatistů Eduard Basurin.

Související obsah

Západ se obává, že by vyhlášení bezletové zóny nad celou zemí znamenalo začátek třetí světové války, proto tuto variantu politici ve většině odmítají. Americký prezident Joe Biden si v pátek zavolá se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle vyjádření Bílého domu chce mít Biden možnost udělat si sám obrázek o tom, na jaké straně Čína vlastně stojí.

Spojené státy také potvrdily, že sbírají důkazy o válečných zločinech Ruska na Ukrajině. "Jsme svědky ničení lidských obydlí, vidíme zabíjení stovek nebo tisíců lidí. A ano, znovu říkám, jak řekl včera prezident, podle jeho názoru jsou páchány válečné zločiny. Souhlasím s tím. Po vší té destrukci, kterou jsme viděli, je opravdu těžké dojít k jinému závěru," uvedl ministr zahraničních věcí USA Antony Blinken.

Související obsah

Už více než týden se Ukrajina snaží o setkání prezidentů. Vladimir Putin ale jednání se Zelenským dlouho odmítal. Turecký prezident teď nabízí, že by případné setkání zajistil.

O Volodymyru Zelenském se mezitím mluví v souvislosti s Nobelovou cenou míru. Přihlášky se sice uzavírají 1. února., ale 36 politiků z celé Evropy poslalo otevřený dopis Nobelovu výboru s přáním, aby v této situaci udělal výjimku.

Související obsah

"Stateční ukrajinští muži i ženy bojují za zachování demokracie a suverenity. Věříme, že nyní je čas ukázat lidem na Ukrajině, že je svět na jejich straně," stojí v otevřeném dopise Nobelovu výboru.

Zelenskyj v noci také poděkoval Spojeným státům za vojenskou pomoc. Nechce ale specifikovat, jakou techniku Ukrajině USA dodaly.

Bezletovou zónu nad Ukrajinou by mělo vymáhat NATO, řekl vojenský analytik Jaroslav Štefec: 

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz