Domácí

Agrární komora chce zvýšit limit výdělku na dohodu o provedení práce na 15 tisíc

Zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce by si mohli přijít na více peněz. Agrární komora totiž kvůli současné uprchlické krizi navrhuje zvýšení limitů částek, které si lidé mohou prostřednictvím této smlouvy vydělat. Dosud to bylo maximálně deset tisíc za měsíc, komora chce limit zvednout o pět tisíc.

Paní Marie Dudášová pracuje jako uklízečka. Zaměstnaná je na dohodu o provedení práce, to ale znamená, že si může vydělat nanejvýš deset tisíc měsíčně, aby nemusela nic odvádět. Jenže to jí na nájem a obživu nestačí, brigády proto shání, kde to jen jde.

"Je to taky obtížné, pořád se musíte ptát, doprošovat. Něco vám slíbí a nedodrží, spousta zaměstnání vám i uteče," řekla Marie Dudášová.

Nechat se zaměstnat trvale prý v jejím oboru není prakticky možné. Díky dohodě jí z vydělaných peněz zbude nejvíc, nemusí totiž odvádět zdravotní a sociální pojištění a jako důchodce ani daně.

Související obsah

​"Ráda bych si tu částka navýšila, ale musím odejít a hledat si jinou práci. Deset tisíc už je dneska málo, to stačilo před deseti lety," uvedla Dudášová.

V podobné situaci jsou statisíce Čechů, přivýdělek na dohodu velmi často využívají například ženy na rodičovské dovolené.

"K nám chodí na různé záskoky, výpomoci, prostě na práce, které jsou schopni udělat. Chtějí si přivydělat, ta hranice, která tam je, už na dnešní dobu není úplně dobrá," vysvětlil Vladimír Lederer, majitel úklidové firmy.

Deset tisíc za měsíc u jednoho zaměstnavatele je příliš nízký limit také podle Agrární komory ČR. Zvýšení by prý pomohlo při zaměstnávání ukrajinských uprchlíků, například při sezónních pracích v zemědělství.

Související obsah

"Chceme, aby si lidé mohli těch peněz v zemědělství vydělat více. Měli bychom to nastavit minimálně na 15 tisíc," sdělil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí prý o zvýšení limitu uvažuje, zatím ale není jasné, kdy by k tomu mohlo dojít a jak by limit upravilo.

"V programovém prohlášení vlády je uveden záměr navrhnout zvýšení limitů pro dohody o provedení práce a pracovní činnosti, před realizací každého záměru se nejdříve zvažují možné důsledky," řekla mluvčí ministerstva práce Eva Davidová.

Ministerstvo má prý obavu ze zneužívání dohody o provedení práce. Bez trvalého pracovního úvazku totiž lidé nezískají nemocenské pojištění a budou mít nárok jen na nejnižší důchod.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz