Zahraničí

Putinova kritika se dvakrát pokusili otrávit. Řekl, co se teď v Rusku bude dít

Putinova kritika se dvakrát pokusili otrávit. Řekl, co se teď v Rusku bude dít
Vladimir Kara-Murza Zdroj: Profimedia

Změna režimu Vladimira Putina a jeho politiky může vzejít jedině ze samotného Ruska a to se také stane. V rozhovoru pro televizi CNN to prohlásil ruský opoziční politik a novinář Vladimir Kara-Murza, který vešel ve známost jako prezidentův kritik, jehož se v minulosti pokusili dvakrát otrávit.

"Všem je jasné, že pouze Rusové v Rusku mohou tuto situaci změnit. Nikdo nemůže změnit režim zvenčí. Pouze občané Ruska mohou iniciovat významné politické změny. A to se také stane," prohlásil Kara-Murza v rozhovoru pro CNN.

Dodal, že od začátku invaze na Ukrajinu se postoj ruské veřejnosti výrazně změnil k negativnímu, zejména v mladší populaci. Upozornil také na fakt, že Putin je u moci více než dvě dekády. "Mnozí už mají dost sledování stejného člověka v televizi celé ty roky," dodal.

Prioritou Západu by dle jeho slov měla být zejména snaha ukázat Rusům v jejich jazyce, kde je pravda. "Otevřít oči ruské společnosti a dát všem jasně najevo, jaké zločiny Putin údajně páchá," zdůraznil.

"Politická změna může přijít pouze ze samotného Ruska," dodal s apelem, že pak je nanejvýš důležité, aby demokratické země projevily solidaritu s těmi, kteří "chtějí vidět svobodné a demokratické Rusko respektující práva svých občanů, ale také zodpovědně vystupující na mezinárodní scéně".

Související obsah

​"Ač to zní neuvěřitelně, mnoho ruských občanů ani neví, že na Ukrajině probíhá skutečná válka, že civilisté jsou terčem útoků, obytné oblasti jsou bombardovány. Nevědí, že porodnice byla zasažena. Lidé potřebují o těchto věcech vědět," upozornil Murza.

Zmínil také "totální blokádu informací" v Rusku. Klíčem k úspěchu je podle politika prolomit zeď cenzury a neslevovat ze sankcí, "zejména těch, které jsou zaměřeny na ruské oligarchy shromažďující se okolo Putina".

Je přesvědčený, že Rusko spěje k tomu, aby se stalo demokratickou a svobodnou zemí. "Nepochybuji, že ten den přijde," dodal.

Vladimir Kara-Murza je ruský opoziční politik a hlasitý kritik Vladimira Putina. V médiích se ve velkém řešila jeho dvojnásobná otrava, kvůli které byl dvakrát hospitalizován v Moskvě. Je členem skupiny Solidarita, která organizovala masové protesty po volbách v roce 2011. V letech 2000 až 2003 byl poradcem vůdce opozice Borise Němcova.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz