Domácí

Proč se stále mění čas? Střídání mělo dávno skončit, v neděli nás ale opět čeká

Proč se stále mění čas? Střídání mělo dávno skončit, v neděli nás ale opět čeká
Zdroj: Getty Images

Od neděle začne v Česku opět platit letní čas. Hodinové ručičky se tedy posunou o hodinu dopředu. Znamená to například komplikace v dopravě. Přestože už mělo skončit, střídání s námi vydrží minimálně do roku 2026.

V Česku se v neděli bude měnit čas. Ve dvě hodiny ráno posuneme hodinové ručičky o hodinu dopředu. To opět způsobí například komplikace v dopravě. 

Ačkoli podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2018 měnění času vyhovuje pouze 35 procentům Čechů, v Evropské unii se jej nejspíš nezbavíme do roku 2026. Evropská komise totiž sice navrhla, že se střídání zruší už v roce 2019, členské státy ale nebyly schopné domluvit se, který zůstane.

Dohodnout se na tom, jaký čas zůstane, je složité. V zemích jako Francie, které nemají problém s nedostatkem slunce, je populárnější letní čas. Lidé například ve Švédsku jsou ale více rozdělení a spousta z nich by preferovala spíše zimní čas. Tamní vědci navíc varovali, že více slunce večer by mohlo mít špatný vliv na spánek, uvedla agentura Bloomberg.

Možnost, že někde budou letní a jinde zimní časy, navíc není příliš realistická. Způsobilo by to totiž zmatek, je tedy snaha časy v EU sjednotit.

Vláda proto i loni schválila nařízení, které určuje změnu na dalších pět let. Letní čas tedy letos potrvá od 27. března do 30. října. 

Související obsah

Původně byl letní čas zaveden, aby se ušetřila energie. V dnešní době je ale spojený spíše s tím, že v létě zůstane delší dobu světlo. 

Pokud by se střídání času zrušilo, musel by se jeden z nich určit. Podle 44 procent Čechů by měl celoročně zůstat letní čas, celkem 24 procent by chtělo zimní. Zbytek buď neví, nebo mu to je jedno. Kdybychom si ale celoročně zvolili letní čas, znamenalo by to, že se v zimě bude rozednívat až kolem deváté hodiny. 

Změna by se měla podle lidí zrušit kvůli například odpadnutí neustálého přeřizování hodin. Dále se lidé chtějí vyhnout změně biorytmu a s ní spojené únavy, upozornil STEM/MARK. Lidem také vadí, že vliv na ekonomiku je ve skutečnosti minimální.

Přechod na letní čas způsobuje i komplikace v dopravě. "Přechod na letní čas znamená pro České dráhy zavedení speciálních opatření pro oběhy vozů, lokomotiv a personálu. Jejich cílem je zamezit následnému zpožďování dalších vlaků v denní době. Aby se z těchto nočních vlaků nepřenášela zpoždění na ostatní denní spoje, ranní přípoje vesměs nebudou na tyto zpožděné vlaky čekat," uvedl v tiskové zprávě mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Související obsah

Přechod na jiný čas ovlivní devět vlakových spojů. IC 406 Chopin z Bohumína do Varšavy s pravidelným odjezdem 3:18 vyjede se zpožděním 60 minut,  IC 407 Chopin z Bohumína do Varšavy s pravidelným odjezdem v 1:29 přijede do Bohumína včas, přechod na vlaky do Prahy, Budapešti či Grazu bude připraven. EN 442 Slovakia z Humenného do Prahy s pravidelným odjezdem 3:28 vyjede se zpožděním asi 60 minut, které by se mělo za jízdy snižovat.

EN 443 Slovakia z Prahy do Humenného pojede v úseku Ostrava-Svinov, odkud má pravidelný odjezd v 02:13 do Humenného se zpožděním cca 60 minut, zpoždění se má v závislosti na provozní situaci postupně snižovat. S asi 60minutovým zpožděním pojede také vlak NJ 456 z Vídně do Berlína a to v úseku z Bohumína, odkud pravidelně odjíždí ve 2:40 až do německého hlavního města. NJ 457, který jeden opačným směrem, bude mít stejné zpoždění mezi Bohumínem a Břeclaví.

Bez zpoždění pojede vlak EN 476 Metropol z Budapešti do Břeclavi. Opačným směrem jedoucí EN 477 Metropol pojede se zpožděním 30 až 50 minut. Přímý vůz z Prahy do Curychu se vlivem změny času zpozdí o cca 60 minut v úseku od Salzburgu do Curychu.

Související obsah

Poprvé letní čas zažili Češi už v letech 1915 a 1916. Vrátil se také za druhé světové války od roku 1940, vláda ho zase zrušila v roce 1949. Před 40 lety se za energetické krize zavedl znovu a platí dodnes. Do 90. let trval půl roku, od roku 1996 se Česko sjednotilo s celou EU. Platí tedy sedm měsíců.

Změna času má platit ještě nejméně do roku 2026. Letní čas bude pokaždé začínat poslední březnovou neděli a trvat má nadále do poslední neděle v říjnu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz