Domácí

Nezapomeňte, dnes v noci se mění čas! Hodinu si přispíme

Nezapomeňte, dnes v noci se mění čas! Hodinu si přispíme
Zdroj: Getty Images

Od neděle začíná v Česku zimní astronomický čas. Ačkoli Evropská komise měla v plánu střídání zrušit už příští rok. Členské státy se ale nedohodly. Lidé si kvůli změny stěžují na únavu i nevolnosti.

V noci na neděli čeká Česko změna času. Hodinky si posuneme o hodinu zpět ze 3:00 na 2:00. Ačkoli už to v jednu chvíli vypadalo, že se střídání letního a zimního zruší, pokračuje v Evropské unii (EU) dále. Začne tedy zimní astronomický čas. Ten bude platit do poslední březnové neděle příštího roku.

Zrušit střídání času měla Evropská komise v plánu už příští rok. Členské státy se ale nedohodly, takže se stále dvakrát za rok mění.

V důsledku změny budou v Bohumíně hodinu čekat čtyři noční dálkové vlaky. Na nový čas budou hodinu čekat i autobusy.

Letní čas se původně zavedl kvůli úsporám energie. To už ale dnes neplatí. "Průměrné úspory energie jsou prakticky nulové," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda. "Přechodem na letní čas se před pandemií v Česku ušetřilo elektřiny zhruba za 50 milionů korun ročně. To je ovšem údaj, jenž platí za celý rok a za celou republiku. Z hlediska jednotlivce je to velká suma, z hlediska státu plivnutí do moře," dodal.  

Související obsah

Dopady změny jsou tedy spíše negativní. Spousta lidí v důsledku střídání času zažívá únavu, zhoršení spánku či nevolnost. 

Pokud by se ale změna času měla zrušit, musely by se členské státy EU shodnout, jestli ponechat letní, nebo zimní. Záleží, jestli chtějí lidé večer déle světlo, nebo dřívější rozednívání. Většinou se počítá se zachováním pouze zimního času.

Poprvé letní čas zažili Češi už v letech 1915 a 1916. Vrátil se také za druhé světové války od roku 1940, vláda ho zase zrušila v roce 1949. Před 40 lety se za energetické krize zavedl znovu a platí dodnes. Do 90. let trval půl roku, od roku 1996 se Česko sjednotilo s celou EU. Platí tedy sedm měsíců.

Platit má změna času ještě nejméně dalších pět let. Letní čas bude začínat poslední březnovou neděli a trvat má nadále do poslední neděle v říjnu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz