Zahraničí

Zelenskyj poskytl první rozhovor ruským médiím. Takto reaguje veřejnost v Rusku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli poskytl první rozhovor ruským novinářům, ve kterém obvinil Kreml ze lží a vyjádřil ochotu setkat se tváří v tvář s Vladimirem Putinem. Informovaly o něm ale pouze opoziční weby, ruský cenzurní úřad totiž publikaci rozhovoru v médiích zakázal. Za svá slova Zelenskyj v Rusku sklidil obdiv, část veřejnosti ale na rozhovor reagovala s odporem.

Novináři z nezávislých ruských zpravodajských sítí, jako je Dožď, Meduza, Novaja Gazeta nebo Kommersant v neděli prostřednictvím videokonference udělali s Volodymyrem Zelenským 90minutový rozhovor.

Ukrajinský prezident v něm mimo jiné zopakoval, že je připravený se setkat s Vladimirem Putinem a diskutovat o neutrálním statusu Ukrajiny. Zároveň popřel, že by se Kyjev chystal zaútočit na separatisty na východě Ukrajiny, jak tvrdí Putinův režim. Tvrzení Kremlu označil za lživé a Rusové se podle něj musí dozvědět pravdu.

Související obsah

​Dosah rozhovoru v rámci ruské populace ale byl, jak se zdá, velmi omezený. Ještě před publikací totiž ruský úřad pro kontrolu a cenzuru médií Roskomnadzor zakázal médiím jej zveřejnit.

"Roskomnadzor varuje ruská média, aby se zdržela zveřejňování tohoto rozhovoru. Bylo zahájeno vyšetřování médií, která rozhovor vedla, s cílem určit míru odpovědnosti a přijmout opatření," citovala ruská agentura TASS regulační úřad.

Související obsah

​K divákům ruských státních televizí se tak rozhovor vůbec nedostal. Poslechnout či přečíst si jej mohli jen ti, kteří sledují opoziční média. Celé interview například zveřejnila Meduza, a to jak na platformě YouTube, tak na svém webu jako článek, kde je stále dostupný k přečtení. Na YouTube ho zveřejnil také například Michail Zygar, bývalý šéfredaktor televizní stanice Dožď.

Zrod nového Churchilla

Na sociálních sítích na rozhovor i zákaz publikace od Roskomnadzoru reagovali především příznivci opozičního politika Alexeje Navalného. "Víte, proč Roskomnadzor požadoval zablokování rozhovoru před jeho zveřejněním, aniž by věděl, co v něm je? Odpovídám na otázku otázkou: Kde mohu vidět Putinův rozhovor s ukrajinskými médii? To je právě ono," vyjádřil se na twitteru ruský politik Leonid Volkov.

Související obsah

​"Sledoval jsem rozhovor se Zelenským a uvědomil jsem si, že se zrodil nový Churchill. Tento muž bude ovlivňovat světovou politiku po zbytek svého života a pak mu postaví pomníky a budou citovat jeho slova," napsal muž, který si na twitteru říká Vološa.

Reagovali na něj ale i někteří příznivci Vladimira Putina, na které rozhovor ale dojem neudělal a jejich postoj nezměnil. "Šmejdi z Doždě, Nové Gazety a Meduzy udělali rozhovor se Zelenským, ale za osm let žádný z nich neudělal rozhovor s matkou z Doněcku, jejíž dítě zabil ukrajinský granát," napsala žena, která vystupuje pod jménem S. Myronová.

"Rozhovor lze považovat za definitivní odmaskování. Již od začátku operace se tito ‘pánové‘ přestali vydávat za opozici a postavili se na stranu nepřítele, zohledňují pouze prozápadní hledisko," vyjádřil se na twitteru Alexander.

Čím dál víc lidí blízkých Putinovi se od něj odvrací kvůli následkům války na Ukrajině:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz