Zahraničí

Ruská loď odvezla domů amerického astronauta. Přes zhoršení vztahů se Západem

Astronaut Spojených států a dva ruští kosmonauti se po roční misi na Mezinárodní vesmírné stanici ISS vrací společně na Zemi. Dlouho nebylo jasné, zda americký astronaut z ISS vůbec odletí. Rusko totiž po vypuknutí války na Ukrajině a zhoršení vztahů se Západem vyhrožovalo, že ho na Zemi ruská loď nedopraví.

Zatímco na Zemi to mezi Ruskem a USA vře, ve vesmírné spolupráci se to zatím vážněji neprojevilo. Jako kolegové na ISS spolu strávili dva Rusové a jeden Američan téměř 365 dní. A přáteli prý zůstávají.

"Jsem velmi hrdý, že jsem byl velitelem této skvělé posádky. Lidé na Zemi mají problémy. Na oběžné dráze jsme ale všichni jedno. Myslím, že ISS je symbolem přátelství a spolupráce. Považuji vás za své vesmírné bratry a vesmírnou sestru," vyjádřil se ruský kosmonaut Anton Škaplerov.

Související obsah

​Přibližně rok Mezinárodní vesmírné stanici velel Rus. Teď se řízení ujímá Američan. Pomyslné klíče od ISS mu Škaplerov předal krátce před návratem na Zemi. "Antone, je mi velkou ctí a výsadou převzít velení Mezinárodní vesmírné stanice. Chci ti poděkovat. Byl jsi úžasný velitel," řekl americký astronaut Thomas Marshburn.

Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině i tvrdým sankcím USA vůči Rusku nebylo do poslední chvíle jasné, jestli se členové posádky vrátí ve stejné vesmírné lodi, nebo jestli pro Američana Vande Heie Spojené státy vyšlou speciální let. Nakonec ale přeprava proběhla tradičně v kosmické lodi Sojuz ruské výroby.

Společný návrat domů přichází uprostřed rostoucí nejistoty ohledně osudu americko-ruské spolupráce ve vesmíru. Hned den poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, obvinil generální ředitel ruské vesmírné agentury Dmitrij Rogozin Spojené státy ze snahy zničit spolupráci na ISS. NASA ale zatím tvrdí, že bude pokračovat ve spolupráci se všemi svými mezinárodními partnery včetně Ruska.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz