Domácí

Česko má zásoby plynu na měsíc, řekl ministr Síkela. Pomůže i konec topné sezony

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na páteční ráno krizový štáb kvůli ruskému plynu. Hlavním tématem jednání byla koordinace postupu vůči požadavkům Kremlu, který chce za plyn přijímat platby v rublech. Síkela na brífinku po schůzi řekl, že také jednal se zástupci energetického sektoru, aby si ověřil připravenost na současnou situaci a na případné další možné scénáře. Česko má nyní zásoby plynu na jeden měsíc.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého musí zahraniční kupci za ruský plyn platit v rublech. K nákupu suroviny si musí otevřít rublové účty v ruských bankách a z nich pak uskutečňovat platby za dodaný plyn. Pokud na tuto podmínku nepřistoupí, dodávky budou podle Kremlu zastaveny.

Západní vlády podmínku odmítly a považují ji za porušení smluv, podle nichž mohou platit v měnách, na kterých se při uzavírání kontraktů domluvily. Unijní spojenci nyní jednají o společném postupu. V Česku kvůli situaci už několik týdnů zasedá krizový štáb plynárenské soustavy, informoval ministr Jozef Síkela na twitteru.

Související obsah

​Jednotný přístup k požadavkům Kremlu byl hlavním tématem pátečního zasedání krizového štábu. Evropská unie by k nim měla ještě v pátek vydat jednotné stanovisko. "Bude přibližně takové, že firmy z Evropské unie budou pokračovat v platbách za energie v té měně, ve které byly kontrakty sjednány. Jednostranné změny budou považovány za porušení těchto smluv," řekl na brífinku Síkela.

Zásoby Česka

Ministr Síkela ve čtvrtek na twitteru uvedl že Česko má zásoby plynu na jeden měsíc a zásoby ropy na 90 dní. V pátek na brífinku informace potvrdil. "V oblasti ropy máme v tuto chvíli zásoby na více než 90 dnů, u plynu jsou přibližně na jeden měsíc. Dobrou zprávou je, že se nám blíží ke konci topná sezona," uvedl Síkela.

Síkela jednal se zástupci energetického sektoru, chtěl si ověřit připravenost na aktuální situaci a na případné další scénáře, které nijak blíže nespecifikoval. "Všichni přítomní potvrdili, že dodávky energií jsou stabilní a nepozorují žádné výpadky," sdělil veřejnosti Síkela.

Související obsah

​Kvůli energiím bude v pátek odpoledne jednat také Mezinárodní energetická agentura. "Předmětem jednání bude další dobrovolné uvolňování ropy na trh ze strany členských států. Již dříve se shodly na uvolnění 60 milionů barelů ropy. Dnes to budeme projednávat a předpokládám, že i schválíme uvolnění dalších 120 milionů barelů ropy," řekl Síkela s tím, že polovinu z tohoto množství by měly poskytnout Spojené státy a druhou polovinu ostatní členské státy.

Plynovod Jamal

Dodávky plynu z Ruska do Německa plynovodem Jamal se v pátek ráno skoro zastavily. "Burzovní cena plynu v EU přitom vyskočila až na 133 eur za megawatthodinu, jak plyne z dat Bloombergu. To je nejvyšší úroveň od 11. března, tedy za poslední tři týdny. Z cenového vývoje plynu je patrný návrat citelné nervozity na trh," informoval o situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Podle Kovandy zastavení dodávek jedním z plynovodů nemusí znamenat nic závažného a dochází k tomu poměrně běžně. "Kreml však přesto může takovým zásahem vyslat určitý signál. Ví, jak je nyní atmosféra na trhu zjitřená," okomentoval Kovanda.

Jak Kovanda připomíná, nynější dodávky plynu se budou platit až za několik týdnů. Obě strany tak mají ještě čas najít kompromis. "Jinak to bude ‘hra nervů‘ na to, kdo ‘ucukne‘ jako první. Právě tato nervozita kriticky zvyšuje nejistotu na trhu, a tedy také cenu plynu. Trh leká každý náznak možného přerušení dodávek," dodal Kovanda.

Co říká na ruské řešení platit plyn v rublech ekonom Štěpán Křeček? Podívejte se:

Podívejte se na celý záznam z tiskové konference:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz