Domácí

Úřad začlení zdravotníky z Ukrajiny. Nejdřív se ale musí naučit česky

Do Česka už přišlo více než 300 tisíc ukrajinských uprchlíků. Vláda se snaží najít cesty, kterými je začlení do společnosti a umožní jim pracovat i jinde než na nekvalifikovaných pozicích. Ministerstvo zdravotnictví přišlo se způsobem, jak v Česku mohou zdravotní sestry i lékaři z Ukrajiny začít pracovat co nejdřív.

Lékaři z Ukrajiny budou muset předložit doklad o vzdělání, který musí být úředně přeložený do češtiny. Pak nastoupí na minimálně tříměsíční stáž, během níž budou pracovat pod dohledem kvalifikovaných zdravotníků. Česky v tu chvíli umět nemusí.

Po stáži ale budou muset splnit profesní zkoušku v češtině, která odpovídá evropským standardům. To platí i pro sestry, které k nástupu do nemocnice nepotřebují předkládat diplom ze školy.

"Pokud by Ukrajinci chtěli zůstat dál v českém zdravotnictví, tak musí složit aprobační zkoušky a mít nostrifikovaný diplom. Skládá se i zkouška z českého jazyka. A pak by teprve mohli být pouštěni k českým i ukrajinským pacientům. My nechceme ty podmínky změkčovat. Musíme zaručit, že se k pacientovi dostane jen člověk, který je schopen praxi vykonávat," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Související obsah

Ministerstvo chce po ukrajinských sestrách i lékařích zvací dopis od nemocnice, která je na stáž přijme. Zájem by měl být oboustranný. "V podstatě nás kontaktují sami. Už v těchto dnech probíhá nějaký nábor. Přijali jsme tři zdravotníky, které jsme zařadili do výuky českého jazyka," uvedl ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský.

Podle odborníků je nutné ukrajinské sestřičky přezkoušet. Jak zkoušky probíhají, zjistíte v příběhu Oksany:

Mezi akreditovaná pracoviště, ve kterých mohou stáž vykonávat, patří kromě nemocnic také univerzity, krajské hygienické stanice nebo psychologické kliniky. Lékařská komora s ministerstvem zdravotnictví ale nesouhlasí. Podle ní by lékaři měli mít možnost začít pracovat co nejdříve, a to bez dozoru. Ministerstvo s ní prý ale nekomunikuje.

Související obsah

"Jsme pro to, aby se celý proces zrychlil pro lékaře z Ukrajiny a oni mohli pracovat za férových podmínek v českých nemocnicích. Navrhujeme, aby jim byl poskytnut intenzivní kurz českého jazyka hrazený státem, aby se stát postaral o jejich existenční nezbytnosti, aby měli zajištěnou péči o děti. Aby dostali státní stipendium," uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň navrhuje, aby odbornou zkoušku, která jim umožní pracovat samostatně, mohli skládat Ukrajinci i v angličtině. Muselo by to ale platit v celé EU.

Více podrobností o plánu ministerstva zdravotnictví se dozvíte v rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Jakubem Dvořáčkem:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz